Vytváření bezpečného prostředí blockchainu

Novinky ze světa FinTech jsou jedny z nejsledovanějších témat z oblasti technologií a právě blockchain se nachází v titulcích nejčastěji. Od této decentralizované databáze, díky které jsou finanční transakce spolehlivé a anonymní, se očekává revoluce v infrastruktuře platebních transakcí po celém světě. Aplikace používající blockchain by se mohly v budoucnu stát samozřejmostí s ohledem na to, jak budou nadnárodní banky a startupy spolupracovat na FinTech revoluci. Aby k tomu však mohlo dojít, potřebují vývojáři spolehlivé a bezpečné prostředí, ve kterém mohou vytvářet a testovat své nápady.

S ohledem na tuto skutečnost oznámila IBM spuštění své bezpečnostní obchodní sítě IBM Blockchain. Nová služba umožňuje vývojářům provádět síťové simulace a lépe tak porozumět schopnostem blockchainu v rámci zabezpečené blockchainové sítě. Přístupem do této bezpečnostní obchodní sítě IBM Blockchain budou mít vývojáři možnost využívat virtualizované prostředí, jež běží na nejmodernějším systému Linux. Použitím blockchainu postaveném na IBM LinuxONE™, budou vývojáři těžit z nejvyšších úrovní zabezpečení a compliance, což je naprosto zásadní, pokud se jedná o citlivé finanční informace.

Zajištění budoucnosti financí

Přes veškeré sliby, které obklopují blockchainové aplikace, existuje významná překážka, která musí být překonána jako první – bezpečnost. Všechny finanční transakce, ať již neformálně uskutečněné mezi přáteli nebo jako součást komplexních mezinárodních měnových systémů, jsou založeny na důvěře. Blockchain v tomto raném stádiu vývoje musí zajistit důvěru svých uživatelů, nebo riskovat upadnutí v zapomnění. Naštěstí tato technologie si je dostatečně jistá v kramflecích, čímž máme na mysli samo-ověřování, nezměnitelnost a korupci odolné transakce.

Bezpečnost podnikového sektoru však vyžaduje od blockchainu ještě vyšší zabezpečení v podobě ochrany kódu proti širokému spektru potenciálních IT hrozeb. IBM LinuxONE poskytuje tuto ochranu proti horizontálním i vertikálním hrozbám prostřednictvím pokročilé technologie virtualizace a odolnosti proti neoprávněné manipulaci šifrování dat.

Horizontální ochrana je pro organizace zabývající se technologií blockchain životně důležitá. Smluvní dohody mohou být použitelné napříč firemními linkami, a to i mezi konkurenty. V tomto případě je nutné, kdy většina finančních informací je soukromá, aby každá strana byla schopná vidět pouze ta data, jež jsou pro ni relevantní. IBM LinuxONE tento problém řeší tím, že oddělí jednotlivé strany pomocí firmwaru a hardwaru, což má za následek skutečné fyzické oddělení. Tato technologie, jež je známá jako „logické oddělení“ (LPAR), umožňuje podnikům sdílet zdroje a přitom si užívat na sobě nezávisle zajištěnou bezpečnost.

Blockchain aplikace běžící na LinuxONE jsou rovněž chráněny před vertikálními útoky prostřednictvím speciálního druhu technologie LPAR známé jako IBM’s Secure Services Container, která zajišťuje, že se softwarem nebylo manipulováno. LinuxONE také šifruje všechna data a zajišťuje, že příslušné šifrovací klíče jsou uloženy na šifrovacích kartách, jež jsou odolné proti násilnému otevření.

Blockchain nadělává nejen ve Fintech komunitě v poslední době mnoho povyku. Aby dosáhla tato technologie svého plného potenciálu, potřebují mít vývojáři svobodu a zajištěnou bezpečnost pro vytváření a testování široké škály aplikací. Bezpečnostní obchodní síť IBM Blockchain nabízí vývojářům možnost vytvářet nové inovativní produkty s vědomím, že se pracuje v rámci nejvyšších možných bezpečnostních parametrů.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter