Vývoz z Japonska poprvé po 15 měsících klesl kvůli propadu dodávek do Asie i USA

(Rozšířeno 9:11) Vývoz z Japonska se v květnu poprvé za 15 měsíců snížil kvůli propadu dodávek do Asie a USA. Bilance zahraničního obchodu tak zaznamenala již 23. měsíc za sebou schodek. Slabý vývoz by mohl být velkou ranou pro růst japonské ekonomiky v době, kdy spotřebu domácností brzdí zvýšení prodejní daně. Zpráva tak naznačila, že centrální banka by již příští měsíc mohla přijít s novými stimuly pro podporu ekonomického růstu.

Japonské ministerstvo financí uvedlo, že deficit bilance zahraničního obchodu činil v květnu 909 miliard jenů. Vývoz se snížil meziročně o 2,7 procenta a dovoz klesl o 3,6 procenta.

Japonsko se potýká s deficitem zahraničního obchodu od havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Země kvůli tomu musela výrazně zvýšit dovoz ropy a plynu, aby nahradila výpadek výroby elektřiny z jádra. Dovoz paliva a dalších surovin se v květnu meziročně snížil o devět procent, vývoz hlavních produktů, jako aut a elektroniky, však rovněž klesl nebo stagnoval.

Překvapivý byl hlavně pokles vývozu do Spojených států, které jsou největším vývozním trhem země. Export do USA se snížil o 2,8 procenta hlavně kvůli nižším dodávkám aut a zaznamenal první pokles za 17 měsíců. Vývoz do Asie, která má na celkovém vývozu z Japonska více než poloviční podíl, pak klesl o 3,4 procenta. Vývoz do Číny však stoupl o 0,4 procenta, vyplynulo ze statistiky.

Centrální banka nyní počítá s tím, že vyšší vývoz částečně srovná dopad zvýšení prodejní daně od letošního dubna na spotřebu domácností. Dnešní údaje ministerstva financí to však nenaznačují a mohly by bankéřům přidělat starosti, uvedly agentury Reuters a AP.

Newsletter