Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Americké akciové trhy v posledních měsících trhají rekordy, a tak se není čemu divit, když se stále více ekonomů a analytiků obává prasknutí oné pověstné bubliny. Server Zero Hedge dal dohromady tabulku, která ukazuje nadhodnocení amerického akciového indexu S&P 500. Jak moc je tedy situace na americké Wall Street vážná?

S&P 500 je indexem vážené tržní hodnoty měřící vývoj 500 amerických akcií, které vybírá tým analytiků agentury Standard & Poor‘s. Měří tedy tržní kapitalizaci 500 velkých firem z různých sektorů, které mají akcie kotované na amerických burzách. Následující tabulka ukazuje procentní nadhodnocení indexu podle 20 různých metrik.

Tento indikátor naznačuje, že se blíží další rok 1929

Index S&P 500 je nadhodnocený podle 18 z 20 uvedených způsobů měření. Nejvíce nadhodnocené se zdají být americké akcie oproti cenám ropy (S&P 500 vs. ceny surové ropy podle West Texas Intermediate, a to o 126 %). Tento ukazatel je však zkreslený momentálními extrémně nízkými cenami ropy. Americké akcie se však zdají být nezvykle drahé i podle porovnání celkové tržní kapitalizace akcií S&P 500 s americkým HDP (S&P 500 Market Cap/GDP) – oproti historickému průměru je hodnota ukazatele o 88 % vyšší. Vysoké nadhodnocení naznačuje také ukazatel známý jako Shillerovo P/E, tedy cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (CAPE). Podle toho je index S&P 500 nadhodnocený o 80 %.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Jak informoval server Zero Hedge v jiném článku, ve srovnání Evropy a USA se evropské akcie zdají být mnohem levnější než ty americké. Následující graf ukazuje poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty (P/B, Price-to-Book) pro evropský index Stoxx Europe 600 a americký index S&P 500. Zatímco pro Stoxx Europe 600 dosahuje hodnoty 1,8, u S&P 500 je to skoro jednou tolik. Jak lze vysledovat z grafu, tento rozdíl, který je patrný již od roku 2002, se v posledních letech znatelně zvětšuje. Americké akcie jsou tak oproti těm evropským výrazně nadhodnocené.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

 

Newsletter