Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Vzkaz Čechům: Nechcete uprchlíky? nechtějte dotace!

Členské státy jako Polsko či Česká republika, které se nechtějí podílet na příjímání běženců, by měly od Evropské unie dostávat méně peněz ze solidárních rozvojových fondů. Dnes to podle agentury DPA prohlásil nizozemský ministr financí a šéf euroskupiny, tedy předseda jednání ministrů financí zemí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem. Podobný názor nedávno sdělil například německý vicekancléř a šéf vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel, naopak kancléřka Angela Merkelová takový postup odmítla. Mluvčí Evropské komise zároveň už dříve upozornil, že k takovému opatření chybí právní rámec.

V Německu stoupá napětí kvůli imigrantům: CDU proti Merkelové, koaliční partner SPD proti kritikům Merkelové. Je vláda ohrožena?

Posted by Roklen24 on 26. říjen 2015

Dijsselbloem svůj postoj vyslovil v reakci na volební vítězství konzervativní euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku, která se v předvolební kampani proti přijímání běženců ostře vymezovala. Šéf euroskupiny řekl, že od zemí jako Polsko, které dostávají miliardové unijní dotace, se očekávají také protislužby.

„V opačném případě bychom možná měli část rozpočtu EU, který přes fondy proudí například do Polska, Česka a Maďarska, použít v Turecku k zaopatření žadatelů o azyl,“ citovala Dijsselbloemu nizozemská agentura ANP.

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120.000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, což se dohodlo na jaře, se tak plán týká 160.000 běženců. Představitelé EU by se také rádi dohodli na trvalém systému pro přerozdělování žadatelů o azyl, proti čemuž Česko rovněž vystupuje.

Obrat na polské politické scéně je jistotou. Otázkou stále zůstává: mají konzervativci v dolní komoře parlamentu absolutní většinu?

Posted by Roklen24 on 26. říjen 2015

Newsletter