Wall Street a klidná tečka obchodního týdne

Americké akcie dnes uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,11 procenta na 19.170,42 bodu. Širší index S&P 500 se naopak zvýšil o 0,04 procenta na 2191,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,09 procenta na 5255,65 bodu.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento a Nasdaq se propadl dokonce o 2,7 procenta, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že v USA v listopadu vzniklo 178.000 nových pracovních míst, což bylo nepatrně více, než se čekalo. Ministerstvo však současně zpřesnilo údaje za září a říjen směrem dolů. Za tyto dva měsíce tak vzniklo o 2000 pracovních míst méně, než se doposud uvádělo.

Dolů dnes zamířily například akcie bankovních společností Goldman Sachs, Bank of America či Citigroup. Akcie kavárenského řetězce Starbucks oslabovaly po zprávě o odchodu generálního ředitele Howarda Schultze z funkce.

Na devizovém trhu dnes dolar oslabil vůči koši předních měn kvůli nejistotě ohledně vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech v příštím roce. Podle analytiků je nicméně slabost dolaru pouze krátkodobou korekcí dřívějšího růstu, za kterým stálo vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v závěru obchodování v New Yorku oproti čtvrtku ztrácel 0,3 procenta a od začátku týdne si odepisoval 0,7 procenta. To představuje jeho první týdenní pokles za čtyři týdny.

Analytik Marvin Loh ze společnosti BNY Mellon podle agentury Reuters uvedl, že údaje o trhu práce jsou dostatečně silné k tomu, aby americká centrální banka (Fed) mohla na prosincovém zasedání přikročit ke zvýšení svých úrokových sazeb. Dodal však, že následný vývoj úrokových sazeb Fedu zůstává nejistý.

Kurz eura vůči dolaru dnes zůstal bez výraznějších změn a pohyboval se kolem 1,0660 USD. Investoři čekají na výsledek nedělního referenda o ústavních reformách v Itálii. Neúspěch referenda, které prosadil premiér Matteo Renzi, by mohl vést k chaosu na politické scéně a k destabilizaci italského bankovního systému.

Newsletter