Wall Street dnes v poklidu. V hlavní roli ropa s velkou rudou na -5 %

Hlavní americké indexy ani přes pozitivní data z trhu práce dnes příliš velké turbulence nezažily. Klíčovou roli hrála po celý den ropa. Její cena se během dne propadala, a to kvůli rostoucím zásobám. Na tento vývoj reagoval především energetický sektor, který odepsal více než dvě procenta.

Index Dow Jones se opět propadl pod úroveň 21 tisíc bodů, dnes klesl o 0,33 procenta na 20 856,24 bodu. Největší propad měla firma Caterpillar, která ztratila 2,84 %%. Širší index Standard & Poor‘s 500 dnes také poklesl, a to o 0,23 procenta na 2362,98 bodu. Index technologického trhu Nasdaq jako jediný vzrostl, a to o 0,06 procenta na 5837,55 bodu.

Hlavní zprávou dne pro reálnou ekonomiku bylo ohlášení vzniku počtu pracovních míst za únor. Institut ADP oznámil za únor 298 tisíc vytvořených pracovních míst, a to zejména v menších firmách. Tato data překonala očekávání, která se pohybovala pod hranicí 200 tisíc. Banky UBS a Goldman Sachs po vydání těchto dat ihned zvýšily odhad na výsledky pátečních payrolls, tedy celkové změny počtu pracovních míst v druhém měsíci roku 2017, které sleduje americké ministerstvo práce.

„Jde o velice významnou zprávu. Tato čísla by mohla znamenat agresivnější politiku Fedu, což by se následně mohlo negativně projevit na akciích. Fakt, že se akcie drží stále bez výraznějšího poklesu je překvapující,“ uvedl investiční stratég investiční společnosti Baird Bruce Bittles.

Největším překvapením byl velký pokles ceny ropy. Ropa WTI poklesla o 5,38 %, což byl její nejhorší den za posledních třináct měsíců. Zakončila na ceně 50,28 dolaru za barel. Ropa Brent ji v tomto trendu následovala, když den zakončila se ztrátou 4,85 % na ceně 53,21 dolaru za barel.

Černí zlato se tak kvůli dnešnímu vývoji dostalo na svá letošní minima. Hlavní rozbuškou poklesu byla zpráva Mezinárodní energetické agentury, která ukázala nárůst zásob ropy o 8,2 milionu barelů jen za minulý týden.

„Myslím si, že v současnosti můžeme vidět ekvilibrium v rozmezí 45-55 dolarů za barel. Osobně bych raději viděl cenu vyšší, ale pokud se na Středním východě nestane nic zásadního, tak zůstane v tomto rozmezí,“ uvedl zakladatel Titus Wealth Management Eric Aanes,

Newsletter