Wall Street doutná. Láme se trh nebo je to Alibaba?

(Rozšířeno 23:07) Americký technologický trh Nasdaq oslabil o více jak procento na měsíční dno pod tlakem výprodejů internetových titulů a menších kapitalizací. Investoři se jeví prodávat zejména ty tituly, které byly černými koni býčího trhu. Co to znamená? Roste nervozita na vrcholu trhu? Naplňuje se předpověď, že k investici do přicházejícího IPO čínského internetového obra Alibaba budou muset investoři prodávat jiné pozice internetové tituly jsou logicky první na ráně? Po závěru trhů přišla informace, že Alibaba využívá velkého zájmu o IPO a navyšuje cenové rozpětí pro emisi na 66-68 dolarů za akcii z původního iniciačního pásma 60-66 USD/akcie.

Alibaba si věří. Nově chce 66 až 68 dolarů za akcii

Spustí IPO Alibaby výprodej na akciích?

Zájem investorů o akcie Alibaba je na rekordní IPO, tvrdí insideři

O akcie Alibaba je rekordní zájem. Asi zdraží

Index Nasdaq dnes odepsal přes procento, stejně jako široký index amerických akcií Russell 2000. Akcie Tesla Motors propadly o 10 procent, akcie sociálních sítí Facebook, Twitter a také akcie TripAdvisor rovněž ztratily. Všechny tituly v subindexu Dow Jones Internet Composite ztrácely, on celý oslabil o 2,3 procenta.

S&P 500 „podržela“ pivovarnická skupina Molson Coors , na které probíhá spekulace o převzetí. Titul zpevnil o více jak 5 % nad 75 dolarů za akcii. Credit Suisse poznamenala, že společnost je vhodným terčem pro SABMiller poté, co jeho nabídku na převzetí smetli ze stolu majitelé Heinekenu. V sektoru je vůbec pořádně rušno. Zvěsti kolují kolem snahy převzít právě dvojku globálního trhu SABMiller ze strany jedničky trhu AB InBev, když čerstvě trojka trhu Heineken shodila ze stolu nabídku SABMiller, o které se mezi analytiky špitá jako o obranné právě proti převzetí ze strany AB InBev. Farmaceutické akvizice zastupuje dohoda americké Danaher, která kupuje švýcarskou Nobel Biocare za 2,2 miliardy dolarů.

Nobel Biocare smetla finanční krize. Kupují jej Američané

Nelze opomenout velkou akvizici za2,5 miliardy dolarů ze strany Microsoftu, který kupuje producenta kultovní Minecraft, společnost Mojang AB. Potvrzeny tak jsou dřívější spekulace.

Vedle internetových titulů se pod tlak dostaly čerstvé IPO. Jejich index, Bloomberg Initial Public Offering Index celkem 198 společností, odepsal 1,7 procenta, nejprudčeji od července. Twitter je níž o 5 procent.

Přes prodejní tlak na trhu přišla také slova podpory a i ona možná podržela akciový index S&P 500, který proti hektičnu na Nasdaqu odepsal jen desetinu procenta. Podle stratégů JPMorgan jsou akcie stále atraktivní proti dluhopisům a S&P 500 do konce roku stoupne na 2.100 bodů. Firemní zisky společností v indexu mají dosáhnout 118 dolarů na akcii. Data Bloomberg ukazují, že pouze 6 procent titulů v indexu se pohybuje v medvědím prostředí trhu. To je v kontrastu k indexu menších společností Russell 2000, kde více než 40 procent titulů z vrcholu v uplynulých 12měsících ztratilo více než pětinu hodnoty.

Trhy dnes nepodpořila americká makrodata. Slabší a v záporu – v rozporu s očekáváním – byla srpnová průmyslová výroba i využití kapacit v ekonomice, situaci zachraňoval předstihový index podmínek v průmyslu za oblast New Yorku.

Americký průmysl v srpnu zakolísal, výhled ale zůstává slibný

V úterý začíná klíčová americká událost týdne, dvoudenní zasedání Fedu s verdiktem ve středu. Trhy celkově ovlivní referendum o samostatnosti Skotska, jehož výsledky bychom měli znát v pátek. Na konci týdne se také uskuteční IPO akcií Alibaba.

Na konci týdne čeká index S&P 500 rebalance. V článku níže se můžete i Vy zamyslet nad tipy na tituly, které z ní mohou těžit.

5 gigantů, kteří mohou těžit z páteční rebalance S&P500

Newsletter