Wall Street: Dravý růst na ECB, pak rakety Amazon, Alphabet, Microsoft…

Co načala Evropská centrální banka, dál nabudily nad očekávání dobré výsledky firem. Americké akciové indexy dnes atakovaly 2% růst, Amazon či Alphabet – mateřská společnost Googlu, následně po oznámení svých kvartálních výsledků dvouciferné růsty svých vlastních akcií. Pro ty je dnešek jednoduše skvělým dnem.

K silným ziskům americké akcie – S&P 500 1,66 %, DJIA 1,87 %, Nasdaq 1,65 % – přivedla už slova prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten promluvil o rizicích směrem dolů pro růst evropské ekonomiky i inflaci, která se mnohem pomaleji bude navracet k růstu, připravenosti použít veškeré dostupné měnově politické nástroje, další revizi stávajícího nastavení uvolněné měnové politiky na konci roku… zkrátka vše hovoří směrem dalšího navýšení měnové stimulace, což pro akciový trh znamená raketový vzestup, ač pro tuto chvíli ECB nic hmatatelného neprovedla.

ECB: Objem QE zůstává, struktura bude řešena v prosinci

Co nabudila ECB, po závěru obchodování ještě zesílily výsledky firem – začněme u tří A – Amazonu, Alphabetu (mateřské společnosti Googlu) či AT&T.

Akcie Amazon posílily až o více jak 11 % po překvapivém zisku na akcii 17 centů při tržbách 25,36 miliardy dolarů. Analytici přitom čekali ztrátu 13 centů na akcii a tržby 24,91 miliardy dolarů.

Růst čistých tržeb o 23 %, v Severní Americe o 28 %. Potřeba najmout 100 tisíc (loni 80 tisíc) sezónních zaměstnanců k uspokojení poptávky po službách firmy. Provozní zisk 406 milionů dolarů po ztrátě 544 milionů dolarů před rokem. To vše jsou důvody, proč akcie Amazon vystřelily vzhůru.

Akcie Alphabet, mateřské společnosti Googlu, posilují také až o více jak 9 % v reakci na zisk na akcii 7,35 dolaru i tržby 18,68 miliardy dolarů mírně nad očekáváním 7,21 USD a 18,53 miliardy dolarů. Akcie typu C, obchodující jako GOOG, reagovaly 11% skokem na oznámení jejich zpětného odkupu do objemu pěti miliard korun. Těmito vzestupy akcie Alphabet překonávají historická maxima hodnoty.

Googlu se dařilo zejména u mobilního vyhledávání. Placené kliky vzrostly meziročně o 23 procent, analytici čekali 18,6% růst. Náklady na klik souběžně o 11 % poklesly, konsensus Wall Street čekal 8% pokles.

Google dokončila svou reorganizaci do nového holdingu Alphabet počátkem října. V rámci reorganizace se do samostatných firem oddělily některé projekty, jako samořídící auta a aktivity v oblasti prodloužení lidského života, a Alphabet se stala mateřskou firmou všech těchto menších společností. Jednou z nich je také Google.

Také Microsoft skončil ziskem na akcii 67 centů i tržbami 21,66 miliardy dolarů nad konsensem 59c a 21,03 miliardy dolarů. Šéf firmy Nadella promluvil o úspěchu Windows 10, divize, pod kterou jsou prodeje operačních systémů, ale vydělala o 17 procent méně. Tržby z cloudu naopak o 8 % narostly.

Euro proti americkému dolaru seslala slova z ECB do hlubin – od 1,1340 EURUSD hlavní měnový pár pro tuto chvíli klesl na 1,1111 EURUSD, tedy o rovná dvě procenta. O 0,6-0,8 % posiluje ropa Brent a WTI.

Newsletter