Wall Street: Fed nepomohl, teď úřaduje strach. Oprávněně?

Wall Street po včerejším mírném plusu, za který všechny tři hlavní indexy vděčí pouze a jedině firmě Apple, pohoršila. Většina čísel je rudá. Proč? Včerejší Fed nepomohl, dnes už postupně začala úřadova nervozita ze zítřejších dat z trhu práce.

Index Dow Jones tak klesl o -0,03 %, což odpovídá 19 885,18 bodům. Technologický Nasdaq si připsal ztrátu o velikosti -0,11 % až na 5636,2 bodů. Jediný S&P 500 vzrostl, a to o +0,06 % odpovídajících 2280,85 bodů.

Největší zisky                   

  1. Reality +1,25 %
  2. Utility +0,96 %
  3. Spotřební zboží nezbytné +0,79 %

Největší ztráty

  1. Telekomunikace -1,25 %
  2. Materiály -0,53 %
  3. Finance -0,43 %

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Fed, který neřekl v podstatě nic

Včerejší výstup ze zasedání Fedu sice potvrdil, že se americká ekonomika vyvíjí tím správným směrem, ovšem to, na co všichni investoři čekali, nezaznělo. Nepadla totiž ani jediná zmínka či minimální náznak, jak se centrální banka postaví k dalšímu scénáři úrokové politiky.

Suma sumárum, sazby zůstávají v pásmu 0,5 až 0,75 %. Co bude dál, ukáže až čas, rozumějme primárně data ohledně inflace, trhu práce a HDP. Nepřímo tak do hry vstoupí i Trump a jeho administrativa, o čemž však banka nesmí explicitně hovořit.

Data, která řeknou hodně

„Po Fedu je pozornost směřována na trh práce,“ řekl pro server CNBC Adam Sharhan, CEO společnosti 50 Park Investments, „Prozatím (od prezidentských voleb) jsme nebyli svědky žádné ekonomické katastrofy, proto se trhy drží poblíž svých maxim a vyčkávají.“

Proč by Amerika neměla být tak v klidu?

Do rozhodování Fedu i investorů tak jako další vstoupí právě trh práce. Řeč je především o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru (tzv. non-farm payrolls, pokud nebereme v potaz segment zemědělství). Právě tento ukazatel bude společně s mírou nezaměstnanosti zveřejněn během zítřejšího dne.

Očekávání je nastaveno na 175 tisíc nových pracovních míst oproti předchozím 156 tisícům. Pravdou však je, že středeční data agentury ADP ukázala mnohem lepší růst, když se z předchozích 151 tisíc a očekávaných 168 tisíc vyšplhala až na 246 tisíc.

„Jde o velmi silnou expanzi trhu práce,“ okomentoval středeční výsledek průzkumu ADP Andrew Chamberlain, hlavní ekonom firmy Glassdoor. „Je nutné vědět, že expanze neumírají na stáří, nýbrž na ekonomické šoky. A těch se už vzhledem k důvěře v americkou ekonomiku v dohledné době asi nedočkáme.“

Pokud by se tak středeční výsledek opakoval, můžeme se pravděpodobně těšit na růst akcií a zpevnění dolaru. A právě posílení americké měny je něco, čeho jsme dnes svědky nebyli. Naopak, dolar se vůči euru dostal až na 1,082 EURUSD, což je minimu od poloviny listopadu. V závěru dne však část ztrát umazal, a to až k 1,076 za euro.

Dny centrálních bank. Dolar nejslabší od půlky prosince

Newsletter