Wall Street hledá směr. Investoři neví, co s novou kauzou „Hillary“

Americké akcie během pondělí doslova přešlapovaly na místě. Hlavním důvodem jejich „zmatení“, které jim neumožnilo jasně udat směr, jsou dozvuky páteční informace ohledně vyšetřování emailů demokratické kandidátky na příštího prezidenta Hillary Clintinové z doby, kdy zastávala post šéfky diplomacie.

Index S&P 500 tak klesl o -0,01 % až na 2126,15 bodů. Dow Jones spadl o -0,1 %, což odpovídá 18 142,42 bodům. Technologický Nasdaq odepsal  -0,02 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5189,13 bodech.

„Trhy už v Clintonovou vnímaly v podstatě jako vítězku, ovšem tato událost všechno změnila,“ řekl pro server CNBC Randy Frederick, vicepresident oddělení tradingu a derivátů ze společnosti Chlarles Schwab. „Myslím si, že každý teď bude doslova přilepený na všechny informace, které o tomto emailovém skandálu přijdou.“

Hillary má problém. Co na ni ví agenti FBI?

Ředitel FBI James Comey v pátek zaslala šéfům obou komor dopis, ve kterém je informuje, že vyšetřovatelé odhalili další emaily ze soukromého účtu Clintonové. Cílem celého vyšetřování je zjistit, zda neobsahují citlivé vládní informace.

Síla této události se ukázala poměrně rychle. Na rozdíl od „neslané a nemastné“ Wall Street, v případě volebních průzkumů na sebe akce nenechala dlouho čekat. Podle dat společnosti RealClearPolitics se šance na zvolení u Clintonové a Trumpa téměř vyrovnaly. Demokratická kandidátka tak kvůli rozjetému vyšetřování přišla o svůj dosavadní náskok.

Černá labuť je tu: FBI jde po Clintonové

Hlavní indexy dnešním dnem rovněž uzavřely říjen. Pro Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq se tento měsíc nesl ve znamení propadu (-0,42 %, -1,8 % a -1,33 %).

Ropa v těžkých ztrátách

Ropa má za sebou den výrazného poklesu. Brent klesla o -2,8 % až na 48,32 USD/barel, WTI pak o -4,13 %, což odpovídá 46,69 USD.

Hlavním důvodem propadu byla „těžební“ data. Ukázalo se, že OPEC v říjnu opět zvyšoval těžbu, a to rovnou na nové rekordy. Agentura Reuters na základě údajů z přepravy a dalších informačních zdrojů odhaduje, že říjnová produkce skupiny ropných exportérů dosáhla 33,82 milionů barelů za den. Hlavní motory těchto čísel byla prý Nigérie, Libye a Irák.

Tato spekulace přišla v době, kdy všichni debatují o dohodě ohledně snížení těžby z 33 milionů na 32,5 milionů barelů za den. Pokud by se výše zmiňovaná čísla potvrdila, podpořilo by to všechny skeptiky, kteří tvrdí, že se jednotlivé země v rámci organizace nakonec opravdu nedokážou dohodnout.

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu

Newsletter