Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

Americké indexy si během včerejška připsaly více jak procento, z toho dva (Dow Jones, S&P 500) i nové rekordy. Všeobecně je za motor (nejen toho včerejšího) růstu označován Donald Trump. Ano, je to tak, ovšem úterní odskok má ještě jeden důvod. A tím je Jamie Dimon.

Kolem 17:30 našeho času svět obletěla zpráva o jmenování CEO americké banky JP Morgan Jamieho Dimona na post předsedy sdružení Business Roundtable, které aktuálně  sdružuje 192 výkonných ředitelů významných amerických společností. Zároveň jde o jednu z předních lobbistických skupin v působících ve Washingtonu, která na svou činnost jen v roce 2015 vynaložila 19,3 milionů dolarů.

Jaká byla reakce indexů? Až do té doby (do 17:30)  se všechny tři – S&P500, Dow Jones, Nasdaq – pohybovaly v relativně jasně daném pásmu (viz grafy níže). Ihned po zveřejnění jména nového předsedy sdružení však přišel odraz, který bez výraznějšího klopýtnutí intradenního trendu vydržel až do zavření americký trhů.

Vývoj indexu S&P 500 byl následující.

Dow Jones na tom byl v podstatě stejně.

To samé pak bylo jasně patrné i u technologického indexu Nasdaq.

„S novým prezidentem a s novým složením Kongresu existuje pro sdružení Business Roundtable reálná možnost dokázat svůj pozitivní vliv, díky kterému se ukáže klíčová role podnikatelského sektoru v rámci ekonomického růstu,“ přepisuje server Fortune Dimonova včerejší slova. „Výsledek prezidentské volby jasně ukázal frustraci, které čelí mnoho Američanů, a to především vinou nedostatku ekonomických příležitostí a výzev.“

Původně chtěl Donald Trump dosadit Dimona na post ministra financí. CEO JP Morgan to však odmítl, tudíž místo něj nastoupí jiný bankéř, a to Steven Mnuchin z Goldman Sachs. Místo předsedy Business Roundtable je však rovněž prestižní pozicí, jejíž vliv je bezpochyby nepopiratelný.

Sdružení totiž volá po snížení korporátních daní, dále pak se přiklání k uzavření Transpacifického partnerství a v neposlední řadě bojuje i za osekání regulací. Právě poslední bod se už jen vzhledem k Dimonovu působení v JP Morgan bude týkat především sektoru financí.

Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

Newsletter