Wall Street je před Fedem mírně nervózní. FB proti U.S. Steel

Futures na index S&P 500 klesají zhruba o 0,2 % po významné rally, která dostala americké akcie na maxima za poslední měsíc. Na pohyb futures má vliv propad akcií Facebook a trh také zasahuje nervozita investorů před jednáním Fedu. Facebook klesá o 6 % poté, co firma zveřejnila svůj odhad nejpomalejšího růstu tržeb od 1Q13. Na toto oznámení negativně reagovaly i akcie Twitter, které odepisují dalších až 1,3 %, po horších výsledcích ztrácí také Gilead Sciences a to přes 3 %- Před většími poklesy futures brání růst akcií U.S. Steel, které vyskočily o 8,5 % v reakci na lepší čísla za 3. kvartál.

„Like“ Facebook. Silný růst reklamních příjmů i uživatelů pokračuje

Akcie Twitteru propadají. Nejistý výhled a pokles v USA

Index volatility VIX, který se také jinak nazývá „index strachu“ , klesal 4 dny v řadě poté, co 15. října dosáhl svého 2letého maxima.

Fed pomalu „najíždí“ na proces zvýšení úrokových sazeb, což přineslo na trhy vyšší volatilitu, ale současně došlo k výraznému poklesu cen energií, hlavně ropy, což by mělo působit jako určitý stimul pro akciové trhy, stejně jako dosud rekordně nízké úrokové sazby.

Americká centrální banka by dnes měla oznámit ukončení nákupů dluhopisů, který měl v posledních letech hlavní podíl na akciové rally. Oznámení očekáváme v 19 hodin našeho času. V minulém zápisu z jednání Fedu vyplynulo, že Fed udrží sazby na rekordně nízkých úrovních, neboť se velmi obává, že celosvětové ochlazení růstu ekonomiky může ohrozit růst v Americe.

Někteří tradeři říkají, že poslední výprodeje byly spíše na základě sentimentu než fundamentu. Jestliže se podíváme do minulosti, tak větší výprodeje, které jsme viděli v letech 2010, 2011 nebo 2012, doprovázely obavy, že očekávání ohledně růstu ekonomiky jsou vysoká. Nyní to nemusí být nutně ten případ. Spíše došlo k mírné panice těch, kteří spekulovali na stejné akcie či komodity, nebo bylo očekávání trhu zkrátka nastaveno výše.    

Okolo 80 %  firem zahrnutých v indexu S&P 500 svými výsledky překonalo očekávání analytiků a 61 % dokonce překonalo odhady na tržbách. Celkově firmy v indexu S&P500 doposud zvýšily zisky za 3. čtvrtletí o 6,3 % a tržby o 4,1 %.

Newsletter