Německé výnosy klesají, euro proti dolaru oslabuje. Pár testuje hranici 1,1700 EURUSD. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna krátce prolomila úroveň 25,40 za euro, poté však část zisků odevzdala.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Zatímco v březnu roku 2009 se hodnota akciového indexu S&P 500 propadla na úroveň 666 bodů, dnes dosahuje hodnot kolem 2400. Od poslední finanční krize jsme tak svědky jednoho z nejdelších býčích trhů v historii. Do jaké míry však jde jen o nafouknutou bublinu, která co nevidět praskne? Investopedia.com nabízí tři indikátory, které vám to prozradí.

CAPE: Nadhodnocení o 75 %

Cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (CAPE) je široce uznávaný ukazatel pro akciový trh S&P 500, který zpopularizoval nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. „Shillerovo P/E“, jak se tomuto ukazateli přezdívá, dává do poměru cenu akcie a klouzavý průměr reálných zisků za 10 let. Jak uvádí Investopedia, podle tohoto ukazatele jsou nyní ceny akcií nadhodnoceny o 75 %.

Podle ukazatele CAPE jsou však akcie nadhodnocené již od 90. let minulého století, kdy byl jeho desetiletý průměr 16 (to znamená, že za každý dolar vydělaný společností, zaplatil investor 16 dolarů). Nyní je však jeho hodnota zhruba 28, přičemž mezi léty 2002 a 2007 CAPE takto vysoké hodnoty nikdy nedosáhl. Před prasknutím „dot-com“ bubliny v roce 2002 však dosahoval hodnoty 45. Pokud nepočítáme osudný rok 1929 před Velkou depresí, „dot-com“ bublina je podle Shillerova P/E jediný případ, kdy byly ceny akcií více nadhodnocené než dnes.

 

Korporátní akcie k HDP: Třetí nejvyšší hodnota v historii

Existují dva základní „Buffetovy indikátory“, které slavný miliardář označil jako své oblíbené nástroje pro oceňování trhu. Jedním z nich je poměr hodnoty korporátních akcií k (americkému) HDP. Ten se v březnu letošního roku pohyboval kolem hodnoty 125 %. To je přitom třetí nejvyšší číslo v historii (vyšší bylo pouze při vrcholu „dot-com“ bubliny v roce 1999 a koncem roku 2015).

Wilshire 500 k HDP: Třetí nejvyšší hodnota v historii

Poměr kapitalizace indexu Wilshire 5000 k HDP je dalším oblíbeným ukazatelem miliardáře Buffeta. Jelikož tento index vyjadřuje celkovou hodnotu všech cenných papírů všech významných amerických společností, které jsou obchodované na burze, jeho udržitelný poměr k americkému HDP by rozhodně neměl překročit hodnotu 100 %. Poměr Wilshire 500 k americkému HDP se však minulý měsíc pohyboval na svých třetích nejvyšších hodnotách v historii – kolem 130 %. To je přitom mnohem vyšší číslo než 45letý průměr, který činí kolem 75%.

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

Newsletter