Wall Street ovládla nejistota z Trumpa, padl i Nasdaq

Americké akciové trhy dnes oslabily a technologický trh Nasdaq přerušil čtyřdenní sérii růstu, jejich indexy ale skončily výrazně nad denními minimy. Wall Street podkopal nedostatek informací o ekonomické politice nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. To srazilo i kurz amerického dolaru.

Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků v závěru oslabil o 0,32 procenta na 19.891,00 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 procenta na 2270,44 bodu a index Nasdaq Composite uzavřel na 5547,49 bodu se ztrátou 0,29 procenta. Během dne indexy ztrácely téměř jedno procento.

Náladu investorům pokazila středeční Trumpova tisková konference. Budoucí prezident se na ní ekonomice příliš nevěnoval, jelikož se zabýval svou obranou proti neověřeným kompromitujícím materiálům a kritikou médií a amerických zpravodajských služeb.

Akcie na Wall Street od Trumpova listopadového zvolení prudce vzrostly v nadějích na to, že nová vláda posílí hospodářský růst. Dnes se na trhu také zvýšila rozkolísanost a takzvaný index strachu, který ji měří, vzrostl o více než osm procent, nejvíce od voleb na počátku listopadu. Investoři nyní čekají na čtvrtletní výsledkové zprávy velkých amerických firem.

Na devizovém trhu dnes americký dolar klesl a jeho index ke koši hlavních světových měn sestoupil během dne na nejnižší úroveň za pět týdnů. Rovněž dolar srazilo zklamání z nedostatku detailů o Trumpově ekonomické politice, uvedla agentura Reuters.

Newsletter