Wall Street po úvodním propadu roku našla půdu pod nohama

Akciové trhy ve Spojených státech se po pondělním propadu, za kterým stály obavy investorů ohledně vývoje čínské ekonomiky, dnes stabilizovaly. Výrazně však oslabily akcie technologické společnosti Apple, které tak reagovaly na zprávu o údajném plánu firmy snížit kvůli slabšímu odbytu výrobu nejnovějších modelů chytrých telefonů iPhone.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,06 procenta a uzavřel na 17.158,66 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,20 procenta na 2016,71 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl. Odepsal 0,24 procenta na 4891,43 bodu.

V pondělí se Dow Jonesův index propadl o 1,5 procenta, a zaznamenal tak nejhorší vstup do nového roku od světové finanční krize. Pondělním výprodejem na akciových trzích investoři reagovali na více faktorů, mezi nimi také na zprávu o dalším poklesu aktivity v čínském průmyslovém sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes mírně posílil. V pondělí se propadl o sedm procent. Čínská Komise pro cenné papíry dnes signalizovala nová pravidla pro omezení prodeje akcií a centrální banka napumpovala na finanční trhy téměř 20 miliard dolarů.

 

Čína hasí pondělní propad na trzích. Slibuje nová pravidla pro obchodování, která ale opět znamenají omezení. Centrální banka intervenovala na jüanu.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. leden 2016

 

Cena akcií Applu dnes klesla o 2,5 procenta. Japonský list Nikkei uvedl, že firma hodlá v tomto čtvrtletí kvůli nahromaděným zásobám snížit výrobu telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus o zhruba 30 procent.

Na devizovém trhu dolar posílil vůči euru, ale oslabil vůči japonskému jenu. K oslabení jednotné evropské měny přispěly údaje o inflaci v eurozóně, které podpořily očekávání, že Evropská centrální banka přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky. Japonský jen, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty, naopak těžil z obav ohledně dalšího vývoje na čínském akciovém trhu a z napětí na Blízkém východě.

Euro vůči dolaru sestoupilo až na měsíční minimum 1,0711 EURUSD. Později část ztrát smazalo a v době, kdy končilo obchodování na akciových trzích v New Yorku, se prodávalo za 1,0740 EURUSD. Proti pondělí tak vykazovalo pokles zhruba o 0,8 procenta.

Newsletter