Wall Street pocítila severák z čínské i americké ekonomiky

Americké akcie dnes prudce klesly a jejich hlavní indexy mají za sebou nejhorší začátek roku od finanční krize. Akciové trhy v celém světě výrazně oslaboval především hluboký propad čínských akcií, vyvolaný zejména prohloubením obav o zdraví druhé největší ekonomiky světa, v kombinaci s eskalací napětí mezi arabskými zeměmi.

Dow Jonesův index třiceti „blue chips“ amerického trhu v závěru oslabil o 1,48 procenta na 17.148,94 bodu a během dne ztrácel až 2,5 procenta. Byl to jeho nejslabší výkon prvního dne roku za posledních sedm let. Širší index S&P 500 odepsal 1,53 procenta na 2012,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4903,09 bodu se ztrátou 2,08 procenta. Pro oba tyto indexy to byl nejhorší začátek roku za posledních 15 let.

Americké trhy navazují na nepodařený rok 2015. Dow Jones loni ztratil 2,2 procenta a měl nejhorší rok za posledních sedm let.

„Trhy se nyní zaměřují na Čínu, globální hospodářskou situaci a také na to, že za sebou máme z mnoha hledisek špatný rok,“ řekl agentuře Reuters Andre Bakhos ze společnosti Janlyn Capital.

Hlavní čínské akciové indexy se dnes propadly o sedm procent a obchodování bylo na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval hlavně na zprávu o dalším propadu aktivity v čínském průmyslovém sektoru.

 

Po čínském průmyslu ukázal slabost také ten americký. V arabském světě se rozhořel nejhorší konflikt od 80. let. Výsledkem je historicky nejhorší vstup finančních trhů do nového roku.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. leden 2016

 

Wall Street podkopaly také nepříznivé údaje z americké ekonomiky. Průmyslová aktivita ve Spojených státech v prosinci nečekaně klesla. ISM index aktivity v průmyslu klesl na 48,2 bodu, za očekávání a proti listopadovým 48,6 b.  

Na devizovém trhu se investoři v nastalých otřesech a nejistotě uchylovali k japonskému jenu, považovanému za nejbezpečnější měnu. Jen proti dolaru ke konci obchodování posílil o 0,7 procenta na 119,40 a během dne vystoupil až na 11týdenní maximum 118,68 JPY.

Naproti tomu euro počáteční ztráty vůči americké měně ztratilo pod tlakem zprávy o nečekaném poklesu inflace v Německu. Euro k dolaru tak sestoupilo z denního maxima 1,0947 USD a při minimu dne na hladině 1,0781 EURUSD v závěru oslabilo o 0,3 procenta 1,0828 USD.

Výrazně oslabovala také čínská měna, jejíž kurz klesl na minimum za téměř pět let. Jüan ztratil 0,5 procenta na 6,5272 CNY za dolar, což byla jeho nejnižší úroveň od dubna 2011.

Newsletter