Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Wall Street přešlapuje na místě. Nepomohl ani růst na ropě

Nervozita na Wall Street začíná. První den nového týdne, ve kterém proběhne zasedání japonské a poté i americké centrální banky, skončil v mírné ztrátě všech tří hlavních benchmarků.

Index S&P 500 skončil na záporné nule, což odpovídá 2139,11 bodům. Dow Jones spadl o -0,02 % až na 18 119,96 bodů. Technologický Nasdaq klesl o -0,18 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5235,03 bodech. Z jednotlivých sektorů se dařilo především energetice, které profitovala z dění na ropě.

Co se týče cen černé komodity, ty mají za sebou den růstu. Brent si k dobru připsal +0,26 % až na 45,89 USD/barel, WTI pak +0,51 %, což odpovídá 43,25 USD.

Big Oil, Big Money? Ne tak zhurta…

Hlavním fundamentem tohoto vývoje je vidina tolik spekulované stabilizace ropného trhu. Ta byla během dnešního dne naznačena venezuelským prezidentem Nicolásem Marudoem, který řekl, že „dohoda o stabilizaci by mohla být ohlášena již tento měsíc.“

Svou roli měla i situace Libyi, kde se opětovně rozhořely boje o ropné terminály. Stalo se tak  v době, kdy se státní ropná společnost National Oil Corporation připravovala na obnovu vývozu z hlavních ropných přístavů, které byly blokovány několik let.

V případě dolaru jsme pak byli svědky jeho mírného oslabení. Na páru s eurem se aktuálně pohybuje kolem 1,118 EURUSD

 

Newsletter