Wall Street řeší největší bankrot banky od finanční krize

Zdroj: Depositphotos

FDIC neboli Federal Deposit Insurance Corporation, instituce, která v USA zařizuje pojištění bankovních vkladů, včera uzavřela banku Silicon Valley Bank, která se dostala do problémů s likviditou (psali jsme zde). To není s ohledem na situaci nic obvyklého. Není to bailout, je to uzavírka, během které se budou řešit pojištěné a nepojištěné vklady. FDIC zasáhl ještě během pátečního obchodování. Nepočkal na závěr Wall Street, což znamená, že o problémech SVB úřad věděl a začala na nich pracovat. Podle některých informací banku navštívili jeho zástupci už ve čtvrtek.

FDIC vytvořil speciální jednotku, Deposit Insurance National Bank of Santa Clara, která převezme všechny pojištěné vklady banky SVB (do 250 tisíc dolarů). Jejich majitelé k nim budou mít přístup podle FDIC nejpozději v pondělí. Těm nepojištěným s vyššími vklady, kterých je naprostá většina (cca 150 miliard dolarů), FDIC vyplatí v příštím týdnu zálohovou „dividendu“ a vystaví jim certifikát o zbytku vkladu.

Ohledně výplaty zbytku bude záležet, zda se najde někdo, kdo SVB koupí, nebo dojde na rozprodávání jednotlivých aktiv, z nichž budou následně vypláceny nepojištěné vklady. A tady začíná oceňovací práce Wall Street, u které bude kladen důraz na likviditu aktiv a srovnání s aktuální situací na trhu. Výsledkem toho pravděpodobně bude prodej se zajímavou slevou.

S ohledem na to, kdo nese vinu na současné situaci, víme, že SVB si držená aktiva nijak významně nezajistila. V portfoliu měla cca 117 miliard v cenných papírech, z toho přes swapy bylo zajištěno zhruba 5 miliard papírů určených k obchodování. Držené do splatnosti se nezajišťují. Nezajištění přitom není nic neobvyklého zejména u malých komunitních bank.

Cílem teď bude vyřešit celou situaci co nejrychleji, aby se zamezilo další panice. Narazili jsme na neověřené informace, že by o koupi SVB měla údajně uvažovat banka JPMorgan. Ale to jsou jen spekulace. Dokud nebude nic oficiálního, nevíme. Každopádně velké banky už zahájily ofenzívu v boji o klienty. Podle Bloombergu JPMorgan už ve čtvrtek „lákala“ klienty SVB, aby své vklady přesunuli k ní.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, FDIC

Newsletter