Americké akciové trhy si v závěru týdne prošly výprodejem. Výrazný pokles jsme přitom pozorovali u bankovního sektoru. Investoři se přesouvali do bezpečí, především do amerických dluhopisů. Důvodem byly problémy dvou bankovních subjektů, u kterých vznikla otázka: Stojíme na prahu nové likviditní krize?
Na amerických trzích se tento týden sešly dvě ne zrovna příjemné události. Společnost Silvergate Bank zaměřující se především na kryptoměnový byznys doslova zavřela krám, vedle toho Silicon Valley Bank (SVB) byla nucena doplnit likviditu, což skončilo ztrátou a potřebou navýšit kapitál.
Situace kolem SVB vznikla potřebou doplnit likviditu z důvodu silného odlivu depozit. Banka ji doplnila přes prodej držených obligací (státní dluhopisy a agenturní cenné papíry) za 21 miliard dolarů. Ty však byly původně nakoupeny za vyšší ceny, tudíž banka realizovala ztrátu 1,8 miliardy dolarů. Tu hodlá pokrýt navýšením kapitálu přes emisi akcií v objemu 2,25 miliardy dolarů.
Silvergate i SVB řeší v podstatě stejný problém, a to je potenciální nedostatek likvidity. Zatímco Silvergate končí činnost, SVB situaci řeší. Banka měla dle dat FFIEC ke konci roku 2022 aktiva za 200 miliard. Z toho cca 117 miliard v dluhopisech, hypotékou krytých cenných papírech a agenturních cenných papírech, které může využít k získání likvidity. Problém je, že zhruba polovina těchto cenných papírů už je zastavená. Vedle toho má necelých 13 miliard v hotovosti.
Průšvih může nastat, pokud bude odliv likvidity pokračovat. Stát se to může, jelikož se objevuje čím dál více doporučení, zejména od venture capital firem, aby firmy, především startupy, které mají peníze u SVB, je vybraly. To by mohlo vést k opakování celé situace, navíc v prostředí masivního prodeje akcií SVB, který už se děje.
Situace je taková, že celkový objem likvidity amerických bank klesl z vrcholu nad 4,1 bilionu dolarů na zhruba 3 biliony. Problémy s rezervami naznačilo už dřív častější využití diskontního okna Fedu, šlo patrně hlavně o menší banky. Nedávno se přidala zpráva, že čím dál více bank hodlá navyšovat sazby depozit, aby tak přilákaly více klientů, a tím pádem doplnily stav likvidity.
SVB je specifická v tom, že se zaměřuje hlavně na startupy a tech firmy, kterým aktuální prostředí příliš nesvědčí. Označit současnou situaci za systémové riziko by bylo zřejmě předčasné. Z tržního sentimentu je však vidět, že nervozita tu je.
Likviditu mohou banky získat vícero způsoby. Mohou si ji půjčit mezi sebou, např. přes repo trh, kde, pokud budou lákavé sazby, může část přijít od fondů peněžního trhu, které ji doposud ukládaly do reverzního repa. Stejně tak od státem podporované skupiny bank spadajících pod Federal Home Loan Banks, a nakonec i od samotného Fedu. Další možností je prodej aktiv. Zde se nabízí například dluhové instrumenty, kupříkladu státní bondy, které banky původně chtěly držet do splatnosti.
U nich však platí, že z důvodu zvyšování sazeb vznikla nerealizovaná ztráta dosahující na konci roku 2022 podle FDIC více než 620 miliard. Banky nerealizovanou ztrátu v tomto případě neřeší, především u aktiv držených do splatnosti. Jakmile by se však přetočila na realizovanou, například prodejem těchto instrumentů, mohla by vzniknout obdobná situace jako u SVB.
Celkově platí, že americký bankovní systém stále operuje v prostředí přebytku likvidity. Situace se však zhoršila především u menších bank. Aniž bychom chtěli strašit likviditní krizí, je potřeba současné nervozitě věnovat pozornost. Pokud by se k SVB přidaly další banky, které by byly nuceny postupovat stejným způsobem, aktuální nervozita by mohla vyústit v paniku, To by skončilo výprodejem rizikových aktiv a nárůstem volatility. Klíčové je, že způsoby, jak získat likviditu, existují, přičemž v nejzazším případě by zasáhl Fed. To je ale podle nás scénář, který v tuto chvíli nehrozí. Pokud by se však situace neuklidnila, existovalo by riziko, kdy americká centrální banka přehodnotí svůj dosavadní přístup k sazbám. I tady jde však prozatím o spekulaci.
Fed dále bojuje s inflací, přičemž během dne do tohoto boje promluví data z amerického trhu práce. Jestliže by únorová data o míře nezaměstnanosti, mzdách a tvorbě nových pracovních míst překvapila nad očekávání vyššími čísly, přispělo by to k současné debatě o dalším navyšování sazeb. Pokud by čísla přesvědčila trh, že se Fed vrátí k úpravě úroků o 50 bodů, rizikem by byl silnější dolar. Negativní sentiment u akcií by patrně zesílil, u dluhopisů by pak záleželo, zda se udrží aktuální poptávka s ohledem na rizika bankovního sektoru, nebo by převážilo přecenění výhledu sazeb centrální banky. Situace by však byla citelně nervóznější, než pokud by data ukázala uvolnění stále napjatého trhu práce.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,05868 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0489 do 1,0617 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,67 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,54 až 23,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,53 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME