Wall Street si vzala sílu z horších dat. Ropa +6 %, Tesla +6 %

Americký akciový trh dnes po pátečním velikonočním svátku, kdy zůstal uzavřen, vstřebával důležitá data z trhu práce, zveřejněná právě v pátek. Ta byla velkým zklamáním, což si investoři „přebrali“ jako další signál toho, proč Fed se zvyšováním sazeb nebude pospíchat, a Wall Street uzavřela se zisky. Indexy S&P 500 a Dow Jones shodně připsaly 0,66 %, zatímco Nasdaq vzrostl o 0,62 %.

Varování z trhu práce k Fedu. Dolar k euru nad 1,1

Vítězným sektorem v nejširším indexu S&P 500 byl energetický se ziskem zhruba 2 procent, následovaný utilitami, zatímco finanční sektor si vedl nejhůře. Ceny ropy dnes silně rostly díky očekávanému tlaku na nabídku, s ohledem na mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu i očekávání pomalejšího růstu amerických zásob. Cena americké ropy WTI vzrostla o 6 procent nad 52 dolarů za barel.

Z jednotlivých titulů stojí za zmínku výrobce elektrických aut Tesla Motors. Jeho akcie dnes připsaly přes 6,3 % po zveřejnění zprávy o rekordních prodejích v prvním čtvrtletí. Meziročně se jedná o nárůst o 55 %.

Tesla zvedá prodeje a akcie nemusejí těžit z apríla

Americká ekonomika v březnu vytvořila 126 tisíc nových pracovních míst, což byl extrémně slabý údaj v porovnání s očekávanými 245 tisíci a nejnižší číslo od roku 2012. Na tuto zprávu v pátek skokově zareagoval dolar, který oslabil a vůči euru prolomil hranici 1,1000. Americká měna slábne spolu se slábnoucími sázkami na brzké zvýšení sazeb centrální bankou, a naopak. Eurodolar dnes obchodoval v rozpětí 1,091 až 1,104 a oproti pátku tak dolar vůči evropské měně posílil.

Výsledková sezóna USA v 1Q: Vrásky firem, úsměv investorů? (+kalendář)

Data z americké ekonomiky dnes vyzněla smíšeně. Zatímco index ISM ve službách v březnu dosáhl zhruba očekávané úrovně a zároveň nejnižší úrovně za tři měsíce, index nákupních manažerů Markit se zvýšil na maximum od loňského srpna. Ve středu oficiálně zahájí americkou výsledkovou sezónu Alcoa, která bude reportovat po závěru trhu. Ve středu bude mimo jiné zveřejněn záznam z posledního jednání měnového výboru Fedu.

Newsletter