Wall Street silnější. Zisky Dow Jones stlačila IBM

Po nejistém začátku v úvodu týdne, kdy Wall Street navázala na klesající trh v Evropě, uzavřela obchodování výše, a to především technologické akcie. Nicméně jedna z důležitých komponent zaostala, IBM, která vykázala neuspokojivé čtvrtletní výsledky, vzdala roční cíle zisku a „za úplatu“ vyčlenila výrobu čipů.

Index S&P 500 přidal +0,91 %, Nasdaq +1,35 % a Dow +0,12 %, akcie tak pokračovaly v pátečních ziscích. Vítr do plachet příliš nepřidal guvernér Dallasu, Richard Fisher, který v pondělí řekl, že bude podporovat ukončení nákupu vládních dluhopisů do bilance centrální banky podle původního plánu, tedy příští týden.

Akcie IBM propadají. Vzdává zisk a výroby čipů se zbaví za miliardy

Halliburton si chválí domácí trh. Zisk vylétl o 70 %, dividenda o 20 %

Problémovou společností byla IBM, jejíž akcie se propadly o více než 7 %. IBM je druhý největší průmyslový podnik zastoupený v indexu Dow Jones, který pod tlakem firmy uzavřel (na rozdíl od zbylých dvou indexů) jen s mírným ziskem. IBM za letošní rok čeká pokles zisku na akcii, vzdává roční cíle pro zisk roku 2015 a s miliardovými náklady vyčlení výrobu čipů. 

Klíčový poskytovatel služeb pro ropný průmysl Halliburton, dvojka na světovém trhu, dnes za třetí čtvrtletí roku reportoval silný růst zisku i tržeb a navýšil dividendu. Titul přes úvodní silnější růst uzavřel se ziskem jen 0,6 %.

Investory po závěru trhu potěšil Apple, který překonal odhady na úrovni zisku, tržeb i prodejů iPhonů. Čeká navíc slibný první kvartál započatého fiskálního roku.

Newsletter