Euro podruhé v týdnu posílilo na 1,2000 EURUSD. Jde primárně o vliv oslabujícího dolaru. Koruna po oslabení nad 26,20 za euro drží pohyb do strany. Silnější euro proti dolaru na ni evidentně nemá vliv.

Wall Street umazala část „portugalských“ ztrát, do zelených to ale nedotáhla

Včerejší obchodování na americké burze přineslo v úvodu obchodní seance téměř procentní sešup dolů. Americké indexy negativně nakopla Citigroup a portugalský bankovní dům Banco Espirito Santo. Investoři uzavírali zisky na rizikovějších titulech a dávali přednost titulům defenzivnějším. Může to souviset i s blížící se výsledkovou sezonou rizikovějších finančních titulů.

Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

Úbytek žádostí o podporu v USA potvrzuje sílící trh práce

Situaci mírně uklidnil sílící trh práce. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 304.000 proti očekávání 315.000. Dow Jones z původní téměř jednoprocentní ztráty dokázal ubrat 0,6 % a zakončil na -0,4 %, nedařilo se ani indexu S&P -0,41 % a technologickému Nasdaqu -0,52 %. Na posilující japonský jen reagovalo i exportní Japonsko. Tomu nesvědčí, když japonský jen posiluje, díky včerejším silnějším výprodejům oslabil index Nikkei 225 o -0,34 %.

Nejvíce oslabil obor základních materiálů -1,04 %. Mezi největší odpadlíky patřila ropná společnost Schlumberger -1,33 % a Exxon Mobil -0,95 %.

O tom, že se investoři včera prodávali finanční tituly, svědčí i to, že napříč spektrem odepsala drtivá většina bank.  Například Bank of America poklesla o 1,03 %, JPMorgan -0,82 %, Wells Fargo -0,73 %, Citigroup -1,01 %. Poslední jmenovaná zaplatí v USA pokutu 7 miliard dolarů kvůli prodeji nekvalitních cenných papírů spojených s hypotečním podnikáním z doby před finanční krizí.

Investoři dávali přednost raději defenzivním titulům. Telekomunikační společnost Verizon vzrostla o 1,51 % a Coca-Cola si připsala 0,74 %. Z utilit se pak nejvíce dařilo DTE Energy Company +1,25 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter