Wall Street umazala část „portugalských“ ztrát, do zelených to ale nedotáhla

Včerejší obchodování na americké burze přineslo v úvodu obchodní seance téměř procentní sešup dolů. Americké indexy negativně nakopla Citigroup a portugalský bankovní dům Banco Espirito Santo. Investoři uzavírali zisky na rizikovějších titulech a dávali přednost titulům defenzivnějším. Může to souviset i s blížící se výsledkovou sezonou rizikovějších finančních titulů.

Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

Úbytek žádostí o podporu v USA potvrzuje sílící trh práce

Situaci mírně uklidnil sílící trh práce. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 304.000 proti očekávání 315.000. Dow Jones z původní téměř jednoprocentní ztráty dokázal ubrat 0,6 % a zakončil na -0,4 %, nedařilo se ani indexu S&P -0,41 % a technologickému Nasdaqu -0,52 %. Na posilující japonský jen reagovalo i exportní Japonsko. Tomu nesvědčí, když japonský jen posiluje, díky včerejším silnějším výprodejům oslabil index Nikkei 225 o -0,34 %.

Nejvíce oslabil obor základních materiálů -1,04 %. Mezi největší odpadlíky patřila ropná společnost Schlumberger -1,33 % a Exxon Mobil -0,95 %.

O tom, že se investoři včera prodávali finanční tituly, svědčí i to, že napříč spektrem odepsala drtivá většina bank.  Například Bank of America poklesla o 1,03 %, JPMorgan -0,82 %, Wells Fargo -0,73 %, Citigroup -1,01 %. Poslední jmenovaná zaplatí v USA pokutu 7 miliard dolarů kvůli prodeji nekvalitních cenných papírů spojených s hypotečním podnikáním z doby před finanční krizí.

Investoři dávali přednost raději defenzivním titulům. Telekomunikační společnost Verizon vzrostla o 1,51 % a Coca-Cola si připsala 0,74 %. Z utilit se pak nejvíce dařilo DTE Energy Company +1,25 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter