Wall Street vystoupala na letošní maxima

Americké akciové trhy uzavřely týden dalším růstem a jejich indexy se vyhouply na nová letošní maxima. K pátému týdnu zisků dopomohla americká centrální banka (Fed), která snížila očekávání trhů ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Na devizových trzích zastavil pokles dolar.

Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků dnes vzrostl o 0,69 procenta na 17.602,30 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,44 procenta na 2049,56 bodu. Úhrnný index trhu Nasdaq skončil na 4795,65 bodu s přírůstkem 0,43 procenta.

Za celý týden Dow Jones přidal 1,8 procenta, zatímco index S&P 500 posílil o 1,3 procenta. Oba indexy jsou nejvýše od konce prosince a smazaly výrazné ztráty z prvních dní roku. Nasdaq proti minulému pátku získal jedno procento.

Fed dal ve středu najevo, že kvůli ekonomickým rizikům a sníženému odhadu inflace letos zvýší základní úrokovou sazbu zřejmě jen dvakrát. V prosinci přitom odhadoval, že tento úrok letos zvýší čtyřikrát, celkem o jeden procentní bod.

 

„Pro trh to byl ohromný dárek,“ řekl pro Reuters k vyjádření Fedu analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott.

K růstu cen akcií během týdne přispěl i slábnoucí dolar, který byl rovněž důsledkem postoje Fedu. Slabý dolar posílil ceny ropy a dalších komodit, což zvedlo akcie surovinových sektorů.

Dnes dolar na devizových trzích po dvou dnech ztrát oživoval. Euro vůči dolaru kleslo o 0,4 procenta na 1,1274 USD, a sestoupilo tak z pětitýdenního maxima 1,1342 USD. Vůči japonskému jenu, k němuž dolar ve čtvrtek sestoupil až na 17týdenní minimum 110,67 JPY, americká měna posílila o 0,2 procenta na 111,60 JPY.

Newsletter