Wall Street zchladily prodeje domů i čínské váhání. Alibaba klesá

Americké akcie utrpěly v úvodu týdne nemalé ztráty. Index S&P 500 oslabil o 0,8 %, DJIA o 0,6 %, Nasdaq o více jak 1,1 procenta. Tlak na trhy vyvinul nečekaný propad prodejů starších domů, které místo 1% růstu o 1,8 % v srpnu oslabily na hodnoty nejhorší za pět let i náznaky z Číny, která není příliš ochotna ke stimulaci zvolňující ekonomiky, jak zaznělo z tamního ministerstva financí.

Prodej starších domů v USA klesl na pětileté dno

Zatímco americká realitní data dolehla plošně na trh, čínské zprávy zasáhly komoditní trh. Pod tlak se dostaly jak hlavní komodity v čele s ropou, tak i například průmyslové kovy.

Další ztráty utrpěl přírůstem na trhu NYSE, akcie čínského internetového obra Alibaba. Při upisovací ceně 68 dolarů za akcii a vstupu na NYSE v pátek pod úrovní 93 dolarů za akcii titul dnes zamířil na závěrečných 89,89 USD. S ním se níž svezly také akcie Yahoo, která v Alibabě drží podíl. Titul oslabil o 5,6 %.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Široký Rusell 2000 Index menších kapitalizací oslabil o 1,6 % v čele s Carbo Ceramics po výhledu tohoto dodavatele pro ropný a plynařský průmysl na pokles tržeb.

Na konferenci Bloomberg Markets Most Influential Summit zazněl hlas Williama Dudleyho z Fedu v New Yorku, který řekl, že „výhled Fedu pro sazby není vtesán do kamene“ a zopakoval, že měnová politika zůstává závislá na příchozích datech z ekonomiky.

Výjimkou na klesajícím trhu se staly akcie Apple, které v řádném obchodování 0,1 % získaly, v prodlouženém totéž ztrácejí a jsou tak „na svém“. Firma zažila rekordní víkend po spuštění prodejů nových modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus, kdy získala objednávky na více než 10 milionů kusů. Vzhledem k tomu, že rozsáhlý čínský trh je až v další vlně, všeobecně se očekává, že analytici zamíří vzhůru s odhady ziskovosti pro aktuální i následující čtvrtletí.

Rekordní iPhone: Přes 10 milionů objednávek za víkend

Newsletter