Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Wall Street zchladily prodeje domů i čínské váhání. Alibaba klesá

Americké akcie utrpěly v úvodu týdne nemalé ztráty. Index S&P 500 oslabil o 0,8 %, DJIA o 0,6 %, Nasdaq o více jak 1,1 procenta. Tlak na trhy vyvinul nečekaný propad prodejů starších domů, které místo 1% růstu o 1,8 % v srpnu oslabily na hodnoty nejhorší za pět let i náznaky z Číny, která není příliš ochotna ke stimulaci zvolňující ekonomiky, jak zaznělo z tamního ministerstva financí.

Prodej starších domů v USA klesl na pětileté dno

Zatímco americká realitní data dolehla plošně na trh, čínské zprávy zasáhly komoditní trh. Pod tlak se dostaly jak hlavní komodity v čele s ropou, tak i například průmyslové kovy.

Další ztráty utrpěl přírůstem na trhu NYSE, akcie čínského internetového obra Alibaba. Při upisovací ceně 68 dolarů za akcii a vstupu na NYSE v pátek pod úrovní 93 dolarů za akcii titul dnes zamířil na závěrečných 89,89 USD. S ním se níž svezly také akcie Yahoo, která v Alibabě drží podíl. Titul oslabil o 5,6 %.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Široký Rusell 2000 Index menších kapitalizací oslabil o 1,6 % v čele s Carbo Ceramics po výhledu tohoto dodavatele pro ropný a plynařský průmysl na pokles tržeb.

Na konferenci Bloomberg Markets Most Influential Summit zazněl hlas Williama Dudleyho z Fedu v New Yorku, který řekl, že „výhled Fedu pro sazby není vtesán do kamene“ a zopakoval, že měnová politika zůstává závislá na příchozích datech z ekonomiky.

Výjimkou na klesajícím trhu se staly akcie Apple, které v řádném obchodování 0,1 % získaly, v prodlouženém totéž ztrácejí a jsou tak „na svém“. Firma zažila rekordní víkend po spuštění prodejů nových modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus, kdy získala objednávky na více než 10 milionů kusů. Vzhledem k tomu, že rozsáhlý čínský trh je až v další vlně, všeobecně se očekává, že analytici zamíří vzhůru s odhady ziskovosti pro aktuální i následující čtvrtletí.

Rekordní iPhone: Přes 10 milionů objednávek za víkend

Newsletter