Wall Street zrudla, akcie Wal-Mart ale rostly o desetinu

Americké akciové trhy dnes oslabily. Reagovaly na včerejší zápis americké centrální banky (Fed), z něhož vyplývá větší šance na zvýšení úrokových sazeb už na červnovém zasedání. Investoři také zaznamenali připomínky prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho.  Ten uvedl, že mezi představiteli centrální banky panuje přesvědčení, že trhy šanci na zpřísnění měnové politiky podceňují.

„Myslím, že je to jen kocovina ze včerejška,“ komentoval závěr Wall Street hlavní stratég FBN Securities Jeremy Klein. „Vím, že mají 150 ekonomů s doktorátem, kteří jsou asi chytřejší než já, situaci ale nechápou správně,“ řekl podle agentury Reuters analytik Donald Selkin ze společnosti National Securities. „Tohle je podle mě ta nejhorší možná věc, kterou můžou udělat,“ uvedl také na adresu Fedu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,52 procenta na 17.435,2 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,37 procenta a uzavřel na 2040,02 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,56 procenta na 4712,53 bodu.

Zisk firmy Wal-Mart, která je největším maloobchodním prodejcem světa, v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 7,8 procenta na 3,08 miliardy dolarů. Překonal ale očekávání analytiků a díky vyššímu prodeji v USA jí nečekaně vzrostly tržby. Wal-Mart je jednou z mála maloobchodních firem, které měly příznivý začátek roku.

Dudleyho vyjádření o možném letním zvýšení úrokových sazeb ale pomohlo dolaru, který přidával k euru. Naopak k japonskému jenu americká měna kvůli averzi investorů vůči riziku klesala.

Euro k dolaru před koncem newyorského obchodování vykazovalo pokles o 0,12 procenta na 1,1203 USD. Dolar k jenu naposledy oslaboval o 0,26 procenta na 109,98 JPY.

Newsletter