Warren Buffett chce prodávat auta

Trhy uznávaný investor a miliardář Warren Buffett vstupuje prostřednictvím své vlajkové lodi Berkshire Hathaway na trh prodeje automobilů. Berkshire oznámila, že kupuje americkou jedničku mezi soukromými autorizovanými prodejci aut, společnost Van Tuyl Group. Cena transakce známa není.

Buffett pro CNBC uvedl, že v roztříštěném sektoru prodeje automobilů vidí značnou příležitost. Vedením nové automobilové divize Berkshire, která ponese jméno Berkshire Hathaway Automotive, pověřil nynějšího výkonného šéfa firmy Larryho Van Tuyla, který se z role CEO společnosti (nahradí ho Jeff Rachor) posune do role předsedy představenstva. Úkolem vedení bude vyhledávat další možné akvizice na trhu.

Transakce ještě podléhá schválení regulačních úřadů a souhlasu hlavních automobilových výrobců. Rodina Van Tuyl založila společnost před 62 lety a ta je nyní pátou největší celkově na dealerském trhu vozů v USA, s ročními příjmy zhruba 9 mld. USD a 78 nezávisle operujícími dealery v desítce států USA.

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích od maloobchodu přes pojišťovnictví po železniční dopravu a energetiku. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express.

Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“ a podle posledního žebříčku časopisu Forbes je druhým nejbohatším Američanem s majetkem 67 miliard dolarů.

Newsletter