Warren Buffett poráží hedgeové fondy

V roce 2008 byla uzavřena sázka mezi světově známým investorem a zakladatelem Berkshire Hathaway Warrenem Buffettem a společností Protégé Partners, která reprezentuje hedgeové fondy. V rámci „miliónové sázky“, jak je dohoda obou stran v investičním světě nazývána, vsadil Buffet na výkon akciového indexu S&P 500, zatímco Protégé Partners na pět nejmenovaných hedgeových fondů.

Buffett vs. S&P 500

Doba trvání sázky je deset let, tudíž v roce 2018 se dozvíme konečné jméno vítěze. V rámci uplynulých sedmi let doposud jasně vítězí Warren Buffett. Podle informací magazínu Fortune se od roku 2008 podařilo indexu Vanguard 500, který je navázán na vývoj indexu S&P 500 a na který vsadil Buffett, dosáhnout zhodnocení o velikosti 63,5 %. Výkon pěti fondů, které si vybrala Protégé, se prozatím zastavil na odhadovaných 19,6 %, přičemž se jedná o očekávaný výsledek k roku 2014, jelikož některé fondy doposud nezveřejnily konečná čísla.

Buffet tak vítězí již pošesté v řadě. Hedgeové fondy předčily výběr investora pouze v roce 2008, kdy se jejich výkon díky krizi zastavil na -24 %, zatímco v případě soupeře to bylo -37 %. Celkově horší výsledek společnosti Protégé je ovlivněn především špatným rokem 2014, kdy hedgeové fondy vesměs celosvětově ztrácely. Citigroup dokonce odhaduje, že nevalný loňský rok sníží zisky těchto společností o téměř 30 %.

Odměna pro vítěze této sázky spočívá v darování 1 milionu dolarů charitativní organizaci podle vlastního výběru. Warren Buffett se již předem vyjádřil, že pokud on bude vítězem, skončí peníze v neziskové organizaci Girls Inc. of Omaha.

Samotná sázka však prošla během uplynulých let určitým vývojem. V roce 2008 se Buffett s Protégé původně dohodli na investici o velikosti 320 tisíc dolarů do dluhopisu s nulovým kupónem. U toho se očekávalo, že do deseti let bude mít hodnotu jednoho milionu dolarů, jenž bude následně vyplacen určené organizaci. Poté však přišla krize, úrokové sazby spadly na rekordní minima, což okamžitě vystřelilo hodnotu dluhopisu směrem nahoru.

V roce 2012 jeho ohodnocení téměř dosahovalo avizovaného milionu dolarů, proto se obě strany dohodly na jeho prodeji. Získané prostředky z prodeje pak byly investovány do akcií Berkshire Hathaway. Sám Buffett se zaručil, že pokud by tato investice do roku 2018 nedosáhla jednoho milionu dolarů, vyplatí scházející částku ze svého. V současnosti tato investice už dosáhla hodnoty 1,68 milionu dolarů.

Šest myšlenek letošního roku podle Warrena Buffetta

Newsletter