Warren Buffett radí: Nebuďte hazardéři, investujte do indexu

Pokud hledáte jednoduchý a jistý plán, jak se investicemi zajistit na důchod, tak má pro Vás nejznámější investor světa „sázku na jistotu“. Tou je podle Warrena Buffetta naprosto bez debat investice do indexu S&P 500.

„Kupujte nízkonákladový indexový fond. Myslím si, že je to investice, která dává téměř vždy smysl. Kupujte jej při všech druzích tržní fluktuace. A to zejména při nejvíce volatilním období,“ uvedl sebevědomě v rozhovoru pro televizi CNBC Buffett.

V pátek se ceny akcií mírně propadly po slabých výsledcích od maloobchodních řetězců a smíšených makroekonomických datech. Věštec z Omahy ale zdůraznil, aby investoři brali přehnaně ponuré zprávy s nadhledem. „Každý investor má při takových zprávách v novinách nutkání si říct: ´No, možná bych měl přestat na rok investovat.´ Nesmysl, index držte dál. Americký podnikatelský sektor bude v dlouhém období v pořádku, takže investiční svět by si měl také vést velmi dobře,“ dodal.

Sázkař Buffett: Milion má v kapse, bude mít dvojnásobek?

Jako důkaz Buffett uvedl dlouhodobý růst užšího indexu Dow Jones Industrial Average. Ten z hodnoty 66 bodů vzrostl během jednoho století na 11 947 bodů. A od konce minulého století se téměř zdvojnásobil. V pátek Dow Jones uzavřel těsně pod hranicí 21 tisíc bodů.

Většina lidí si pokládá otázku, do kterých konkrétních akcií by měli investovat. Buffett proto radí vždy investovat do indexu. Tam je totiž možnost se vyhnout vybírání jednotlivých akciových titulů. „Trik není v tom vybrat si správnou společnost. Je v tom, koupit všechny velké firmy skrze index S&P 500 a pokračovat v těchto nákupech stále dál a dál, a to s co nejnižšími náklady. Pokud máte návratnost sedm či osm procent a platíte jedno procento za poplatky, tak to udělá obrovský rozdíl v tom, kolik peněz budete mít do budoucna našetřeno,“ prozradil úspěšný investor.

Buffett v slzách? Asi ne, i tak ale na IBM přichází o stovky milionů

I geniální Warren Buffett připustil, že štěstí může hrát velkou roli a někteří šťastlivci budou určitě mít lepší výnos než ti, co investují do relativně konzervativního indexu. Musí si ale takzvaně hodit korunou. Otázkou pak je, jestli jim padne ta stejná strana mince jako padne akciovému trhu.

„Snažte se nedostat do situace, kdy si budete myslet, že si máte možnost vybrat právě ty správné akcie, které vám umožní mít před zbytkem trhu výhodu. Tak to prostě nefunguje,“ uvedl se zdviženým prstem druhý nejbohatší muž na světě.

 

Newsletter