Warren Buffett teď přichází o miliardy

Kvartální výsledky amerických firem v tomto týdnu ukrajují celé miliardy z majetku Berkshire Hathaway, miliardáře a investora Warrena Buffetta. Co načalo Tesco, od tohoto pondělka rozšiřují IBM či Coca-Cola.

První větší investiční ranou bylo Buffetovo nedávné doznání, které umí učinit jen ti velcí, že investice do maloobchodního řetězce Tesco byla obrovskou investiční chybou. Činy navázaly na slova velmi rychle, v úvodu října Bershire Hathaway svůj podíl v Tesco vyprodala. Akcie Tesco jsou od počátku roku níž o 44,4 %, za poslední rok pak o 49 procent.

Warren Buffett: Tesco bylo obrovskou chybou

Buffett napravuje chybu a prodává Tesco

Úvod týdne přinesl drtivý odpis hodnoty akcií IBM. To poté, co společnost vzdala své ziskové cíle pro rok 2015, nově pro rok 2014 čeká pokles zisku na akcii a divizi polovodičů včetně dlouho a rozsáhle ztrátové výroby čipů, jejích chod ale nezbytně potřebuje pro svá zařízení, odprodává do rukou Globalfoundries s tím, že nadto zaplatí 1,5 miliardy dolarů jako dohodnuté vyrovnání a sama do výsledku třetího čtvrtletí započte jednorázovou negativní položku, s prodejem spojenou, v rozsahu 4,7 miliardy dolarů.

Akcie IBM propadají. Vzdává zisk a výroby čipů se zbaví za miliardy

IBM je třetí největší investicí Beskshire a na pondělním propadu tržní hodnoty akcií IBM ta prodělala kolem jedné miliardy dolarů.  Akcie IBM jsou od počátku roku níž o více jak 13 %, za poslední rok o necelých 6 procent. Dnes titul odepisuje kolem 4 procent.

Třetím otřesem pro portfolio Berkshire jsou dnešní výsledky společnost Coca-Cola. Ta je jednou ze stálic Buffetových investic a objemově druhou nejrozsáhlejší z nich. S vlastněnými zhruba 400 miliony akcií znamená aktuální pokles akcií Coca-Cola o 6 procent či zhruba 2,7 dolaru na akcii ztrátu více než miliardy dolarů na akciovém podílu ve firmě. Coca-Cola má nakročeno k nejhoršímu obchodnímu dni od října roku 2008.  „Miluji kolu, její management, její ředitele,“ cituje CNBC Buffetova slova z dubna.

Coca-Cola pod kurzovým tlakem zklamala, zavádí úspory. -3 %

Akcie Coca-Coly jsou od počátku roku níž o procento, za poslední rok ve zhruba 5% zisku (bez dneška). Akcie samotné Berkshire Hathaway od úvodu roku získávají 17 procent, za poslední rok o procento víc.

Newsletter