Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Warren Buffett: Tesco bylo obrovskou chybou

Miliardář a druhý nejbohatší člověk světa Warren Buffett označil svou investici do největší maloobchodní firmy v Británii pro Bloomberg jako „obrovskou chybu.“ Lídr britských supermarketů, Tesco Plc, zůstává blízko 11letého minima poté, co firma přiznala vážnou chybu v účetnictví, která nadhodnotila výhled hospodaření a při klesajících tržbách.

Akcie Tesco po finanční chybě padají o 12 %. Firma přehnala výhled

Buffettova společnost Berkshire Hathaway Inc je akcionářem ve společnosti Tesco již od března 2006, kdy odkoupila svůj podíl za 328,7 milionu dolarů. Do roku 2012 dosáhl 5,08 procenta akcií v celkové hodnotě 2,1 miliardy korun. V nedávné době však Buffett začal svůj podíl zmenšovat a podle výroční zprávy Berkshire Hathaway vlastnil k 31. prosinci už „jen“ 3,7 procenta akcií.

Hodnota holdingu se za poslední rok propadla právě kvůli snížení odhadu zisku i přechodu zákazníků ke kvalitnějším řetězcům. Akcie klesly za uplynulých 12 měsíců o 49 procent. Minulý víkend spadly o 17 procent v reakci na zahájení šetření nového generálního ředitele Dave Lewise. Ten pověřil firmu Deloitte kontrolou účetních postupů a zároveň suspendoval po dobu šetření čtyři manažery, mezi nimi i výkonného ředitele britské součásti. Do výsledků vyšetřování nechce firma další komentáře poskytovat.

V dnešním obchodování na londýnské burze Tesco ztrácí již přes 3 % poté, co akcie v tomto týdnu klesly na dno od dubna roku 2003. Berkshire Hathaway zůstává na základě nejnovějších dostupných dat čtvrtým největším akcionářem Tesca.

Newsletter