Westinghouse nabídla ČR podíl na financování jaderných bloků

Americko-japonská skupina Westinghouse, která se účastnila zrušeného tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, nabídla České republice, že by financovala část výstavby nových jaderných zdrojů. Informaci pro čtk potvrdil výkonný ředitel společnosti Westinghouse v ČR Pavel Janík, jednání potvrzují také MPO či ministerstvo financí. Podobný model firma využívá v Bulharsku nebo ve Velké Británii.

ČEZ zrušil tendr na dostavbu dvou nových bloků Temelína letos v dubnu kvůli nedohodě na garancích ze strany státu. V Bulharsku se Westinghouse podílí na rozšíření Jaderné elektrárny Kozloduj, ve které má následně získat podíl. V Británii získal přes svého akcionáře 60% podíl v NuGeneration Ltd, která chystá stavbu tří jaderných reaktorů Westinghouse v lokalitě Moorside.

Spolu s Westinghouse se zrušeného tendru na dostavbu JE Temelín účastnilo česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, kterou ale ČEZ vyřadil kvůli pochybením v nabídce.  Nově zájem o vstup do českého jaderného tendru vyslovili Korejci se svou energetikou Kepco. 

Newsletter