WSJ: Eurozóna obětuje Řecko, aby zachránila Španělsko?

Nesmiřitelným soupeřem nové řecké vlády, která chce zmírnit podmínky splácení svých obřích dluhů u evropských partnerů, nemusí být podle ustálených představ Německo, ale ve skutečnosti Španělsko. Píše o tom americký list The Wall Street Journal (WSJ) v článku s titulem: „Proč eurozóna bude možná muset obětovat Řecko, aby zachránila Španělsko“. 

Madrid dal údajně jasně najevo, že „jakákoli dohoda s řeckým vůdcem (premiérem Alexisem Tsiprasem) by měla být založena na závazcích k reformám alespoň tak tvrdých, jako byly ty, které se požadovaly po bývalém premiérovi Antonisovi Samarasovi“. 

„Cokoliv menšího by bylo Tsiprasovým vítězstvím, které by poskytlo podporu španělské radikální levicové straně Podemos,“ uvádí se v článku. 

The Wall Street Journal dodává, že Madrid se domnívá, že by bylo v zájmu jak Španělska, tak eurozóny, aby Řecko opustilo společnou měnu euro, než aby se umožnilo zvýšení podpory protestní straně Podemos a ohrozilo se tak hospodářské zotavení Španělska. 

„Jinými slovy může být nezbytné, aby eurozóna obětovala Řecko a zachránila Španělsko,“ uvádí se v textu. 

Podemos udržuje přátelské vztahy s Tsiprasovou levicovou stranou SYRIZA, která v nedělních parlamentních volbách v Řecku zvítězila a byla tak s to vytvořit vládu. Strana Podemos by si přála dosáhnout ve volbách v prosinci podobného úspěchu. Podle průzkumů veřejného mínění si vede dobře a šlape na paty oběma největším politickým stranám ve Španělsku, včetně vládních lidovců. 

„Mohl by Tsipras opravdu podepsat reformy dohodnuté se Samarasem? To se nikdy nezdálo pravděpodobné a zdá se ještě méně po rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu o 30 procent a zablokovat vládní privatizační program,“ dodává WSJ. Podle listu nadcházející týdny přinesou v nejlepším případě riskantní diplomatickou hru a Tsipras možná dělá velkou chybu, když doufá, že eurozóna uhne jako první. 

Newsletter