Z milionáře na miliardáře. Za jak dlouho?

Jak se stát milionářem? Univerzální návod pravděpodobně neexistuje. Doba, než si člověk vydělá svůj první milion, je různá. Někdo to zvládne za pár měsíců, někdo za deset let. Jak dlouho však trvá vydělat miliardu?

Před rokem se na Twitteru objevila zajímavá „výměna“. Kanadský rapper Drake tehdy zveřejnil tweet se slovy: „první milion je nejtěžší.“ V okamžiku na toto tvrzení přišla nečekaná odpověď. Známý americký magnát a investor T. Boone Pickens zareagoval na status slovy: „první miliarda je ještě mnohem těžší.“

Jak se ukázalo, Pickens věděl, o čem mluví. Potvrdila to i sebraná data serveru Fleximize, který vytvořil grafiku mapující slavné světové boháče a čas, který jim zabral přerod z milionáře na miliardáře.

Pokud chce člověk vydělat miliardu, musí svůj první milion zhodnotit tisíckrát. Nejrychleji se to povedlo zakladateli sociální sítě Facebook Markovi Zuckerbergovi. Ten se z milionáře stal miliardářem za pouhý rok. O něco déle, konkrétně o dva roky, to trvalo nejmladšímu miliardáři a zakladateli aplikace Snapchat Evanu Spiegelovi. Stejný výsledek, tedy tři roky, má na svém kontě i zakladatel Amazonu Jeff Bezos.

Většina světových miliardářů však svého jmění dosáhla za mnohem delší dobu. Nejdéle to trvalo britskému magnátovi Alanu Sugarovi. Ten své bohatství budoval po dobu 46 let. Za ním se pak řadí mexický podnikatel Carlos Slim s 26 lety a věštec z Omahy Warren Buffett.

 

Courtesy of: Visual Capitalist
 

Co se týče celkového počtu boháčů, podle banky Credit Suisse bylo v roce 2015 na světě celkem 33,7 milionů lidí s kontem nad jeden milion dolarů. Magazín Forbes pak z těchto čísel odvodil svůj odhad ohledně toho, že zhruba 1826 lidí ze sledované skupiny jsou miliardáři. Z toho vyplývá, že pouze 0,0054 % světových boháčů má na svém kontě více jak miliardu.

Proto nezoufejte. Pokud jste se v této skupině (prozatím) nenašli, rozhodně nejste jediní.

Newsletter