Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Zabezpečení mobilních plateb proti napadení? Češi jsou v klidu

Zhruba tři čtvrtiny Čechů neřeší zabezpečení mobilů proti napadení. Zabezpečeno je jen 31 procent uživatelů, ostatní zabezpečení nemají nebo nevědí, jak na tom jsou. Vyplývá to z aktuálního průzkum České bankovní asociace (ČAB). Index bezpečnosti ČBA, který sleduje vybraná kritéria bezpečného působení na internetu, se za poslední tři roky téměř nezměnil, letos dosáhl 61 procent. Ve vzrůstu mu brání především nechuť měnit častěji či vůbec hesla a PIN kódy.

„Tím, že si lidé usnadňují svůj pohyb po internetu a používají jedno heslo jak pro přístup do internetových obchodů či diskuzí, tak i pro přístup ke svému bankovnímu účtu, si zadělávají na problémy. Heslo je totiž poslední a často jedinou složkou zabezpečení, která ještě může odvrátit napadení konkrétního uživatele,“ uvedl člen bezpečnostního týmu CSIRT.CZ provozovaného sdružením CZ.NIC Pavel Bašta.

Zvyšující se útoky na mobilní zařízení zařadila firma Check Point mezi deset největších bezpečnostních IT hrozeb pro letošní rok. „Je alarmující, že 30 procent respondentů se domnívá, že zabezpečení nepotřebuje, a ostatní se nechtějí zabezpečením zatěžovat vůbec,“ upozornil poradce ČAB pro platební styk Tomáš Hládek. Dodal, že míra zabezpečení klesá s věkem klientů.

Počet hackerských pokusů o útoky na účty klientů a systémy bank přitom roste. Jsou stále sofistikovanější, častěji jsou cíleny na systémy klientů než na systémy bank. Banky jsou ale stále lépe chráněny, protože investovaly stovky milionů korun do zabezpečení svých systémů. Podle studie Grant Thornton Advisory z letošního června je úroveň zabezpečení elektronických plateb v ČR vysoká. Nejslabším článkem zabezpečení jsou klienti. „Případy, kdy klienti přijdou o své prostředky vlastní vinou, řeší banky individuálně, nicméně je nutné konstatovat, že klienti právní nárok na kompenzaci škody nemají,“ dodal Hládek.

Hackeři získali údaje k účtům tisíců Čechů na Facebooku

Počet uživatelů internetového bankovnictví v Česku roste. V roce 2010 takové služby využívalo 64 procent Čechů, loni to bylo 82 procent a letos již 88 procent. Využívání internetového bankovnictví stoupá hlavně v případě každotýdenních transakcí.

Nejčastější vstup do internetového bankovnictví je přes PC, mobil, tablet či obdobné zařízení. Mobil využívá 40 procent bankovních klientů, z toho 27 procent pravidelně, nejméně jedenkrát měsíčně. Jde spíše o mladší věkovou skupinu, senioři ve třech čtvrtinách případů přes mobil nevstupují. Ženy volí pro vstup převážně internetový prohlížeč, muži preferují mobilní aplikaci.

Průzkum provedla pro ČBA letos v únoru agentura SC&C, zúčastnilo se 1012 respondentů ve věku 18 až 70 let z celé ČR, kteří vlastní bankovní účet.

Newsletter