Začal přesun investorů z dluhopisů do akcií

Investoři pokračují v rozsáhlých prodejích dluhopisů kvůli očekávání, že obchodní a rozpočtová politika nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa bude tlačit vzhůru inflaci. Ceny dluhopisů se tak dál snižují, což vede k růstu jejich výnosů. Minulý týden se globální hodnota dluhopisů podle společnosti Bank of America propadla o téměř 1,3 bilionu dolarů, v přepočtu zhruba 33 bilionů korun.

„Nálada na dluhopisovém trhu se změnila,“ uvedl analytik Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. „Lidé se začali přesunovat z dluhopisů do akcií,“ dodal. Akcie nyní těží z nadějí, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu a na obranu podpoří hospodářský růst.

Výnos dluhopisů americké vlády s třicetiletou dobou splatnosti se během dnešního obchodování poprvé od ledna dostal nad tříprocentní hranici. U třicetiletých dluhopisů německé vlády pak výnos poprvé za více než šest měsíců překročil jedno procento.

Výprodej na dluhopisovém trhu vede mimo jiné k poklesu hodnoty investic některých penzijních fondů. Zvyšuje rovněž náklady vlád i podniků na půjčky, upozornil server BBC.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter