Začaly letecké útoky na pozice Islámského státu v Sýrii

Spojené státy a některé arabské země začaly s nálety na pozice Islámského státu v Sýrii. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo obrany a doplněním, že cílů jsou zhruba dvě desítky.

„Armáda Spojených států a partnerské země provádějí vojenskou operaci vůči Islámskému státu (ISIL) v Sýrii s nasazením stíhacích letounů, bombardérů i střel Tomahawk,“ citovala Reuters mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho.

Proti spuštění náletů se ohradil ruský prezident Vladimír Putin, podle kterého jsou bez souhlasu syrské vlády nezákonné. Agentura ITAR-TASS ale připomněla vyjádření syrského ministerstva zahraničí, podle kterého byla země o útoku předem informována. Kreml akci předem označil za akt agrese.

Reuters citovala amerického činitele, podle kterého se na útoku podílejí další arabské státy. Dle CNN to mají být Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Bahrajn.

Nálety na pozice Islámského státu dva týdny zpět oznámil americký prezident Barack Obama. Již dříve proběhly útoky Britů a Francouzů na pozice Islámského státu v Iráku. Zástupci IS v dalším ze svých zveřejněných videí vyzvali k útokům na občany USA i Evropy, zejména zemí, které se aktivně útoků na Islámský stát účastní.

Newsletter