Zachráněný radí investovat do zachraňovaného

Jednou z hlavních charakteristik roku 2015 je bezpochyby řecká krize. Helénská republika se opět dostala na pokraj defaultu, ze kterého se dostala s odřenýma ušima za vteřinu dvanáct. Na základě přijetí dohody navrhované mezinárodními věřiteli byl středomořské zemi poskytnut další záchranný balíček, který ji má po nějakou dobu udržet nad vodou.

Obdobná situace nastala už v roce 2010, kdy Řecko rovněž stálo před státním bankrotem. Tehdy v tom však středomořská země nebyla sama. Jejím „parťákem“ bylo Irsko, které nakonec rovněž získalo záchranný balíček, jenž mu nezáviděníhodnou situaci pomohl ustát. Rozdílem mezi oběma zeměmi je ale fakt, že Irská republika jednala okamžitě. Zavedla patřičné reformy, které ve výsledku vedly k opuštění záchranného programu v roce 2013. Helénské republika se mezitím neustále potácí v začarovaném kruhu zahraniční finanční pomoci.

V tuto chvíli Řecko prozatím udělalo pouze malý krůček vpřed, a to díky otevření své akciové burzy po pěti dlouhých týdnech. Hned první den odepsal hlavní aténský index více jak 16 % a jeho pád pokračuj dál. Ještě hůře jsou na tom banky, ty ihned po znovuotevření odepsaly 30 % a v pádu pokračují i v dalších dnech. V rámci investičních příležitostí se většina analytiků drží zpátky. Irská společnost Merrion Capital je však výjimkou. V podstatě se tak dostáváme do situace, kdy, s nadhledem řečeno, „zachráněný“ radí investovat do „zachraňovaného“.

Merrion Capital nevidí příležitost ani v bankovním, spotřebitelském či zpracovatelském průmyslu. Subjekt, v jehož případě radí zmáčknout tlačítko „buy“, je přímo samotná aténská burza.

„Pro investory, kteří se vyžívají v problémových situacích, je Řecko tím pravým místem, kde zaparkovat peníze,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Darrena McKinleyho, analytika společnosti Merrion. „Aténská burza je pak tím pravým cyklickým tahem na dnešním trhu,“ dodal.

Hlavním argumentem, proč koupit titul aténské burzy, je přínos z možných privatizačních programů a obnovy samotného akciového trhu, jež bude pramenit z nového záchranného balíku. I přesto, že si akcie burzy prošly v prvním po pauzovém dni poklesem o více jak 20 %, McKinley je přesvědčen, že právě to je signál k levnému nákupu, který bude posléze přeměněn na drahý prodej.

 

Newsletter