Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Zachrání zahraniční obchod německou ekonomiku od poklesu?

Německý vývoz se v červnu vrátil k růstu – z poklesu o 1,1 % v květnu vzrostl v červnu o 0,9 %. To naznačuje, že zahraniční obchod mohl být ve druhém čtvrtletí jedním z motorů růstu největší evropské ekonomiky. Dovoz v červnu posílil nejrychlejším tempem za více než tři roky, což dokazuje odolnost poptávky spotřebitelů.

Data ukazují, že na německý export působí i jiné vlivy než jen Rusko – vývoz do USA i Velké Británie vykazují stále silný růst. Propad, který někteří předpovídají, tak ještě nepřišel. Dovoz v červnu vzrostl oproti květnu o 4,5 %, což je nejprudší měsíční nárůst od listopadu 2010. V květnu přitom propadl o 3,4%.

Bude však pravděpodobně hůř. Vývoz do Ruska, který tvoří zhruba 3,3 % německého exportu, propadl během prvních pět měsíců tohoto roku o 15 %, v porovnání se stejným obdobím v minulém roce. Rusko navíc ve čtvrtek vyhlásilo zákaz dovozu některých potravin z Evropy jako odpověď na sankce uvalené Amerikou a Evropou proti Rusku kvůli ruské podpoře rebelů na východní Ukrajině. Vývoz do zemí eurozóny vzrostl o 0,3 % zatímco vývoz do zemí mimo Evropu poklesl o 0,9 %. Některé německé firmy si v poslední době na slabší poptávku v zámoří a rozvojových zemích stěžovaly.

Z pohledu druhého čtvrtletí údaje ukazují mezikvartální nárůst čistého exportu. To však nemusí stačit na to, aby pozvedl německou ekonomiku do růstu. Předchozí ukazatele naznačují, že ekonomika stagnuje, nebo se ve druhém čtvrtletí dokonce snížila. Průmyslová výroba vzrostla pouze o 0,3 % v červnu, což je výrazně pod očekávaným nárůstem 1,4 %.

Obchodní přebytek klesl na 16,2 mld. eur z předchozích 18,8 mld. eur, analytici předpokládali pokles na 17,5 mld. eur.

Přestože ekonomové se zpomalením ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí počítají, míra zpomalení největší evropské ekonomiky může ještě překvapit. Část poklesu lze přičíst kalendářním vlivům, na vině je ale především geopolitické napětí v Rusku a na Ukrajině. Nedávná data i měkké indikátory naznačují, že konflikt „dočasně zatěžuje investice podniků mimo skromné ​​přímé ztráty německého exportu v Rusku,“ uvedl hlavní ekonom Berenberg Holger Schmieding, který snížil prognózu růstu pro německou ekonomiku o 0,4 procentního bodu na 1,6 % v letošním roce.

Údaje o německém HDP za 2. čtvrtletí budou zveřejněny příští čtvrtek.

Newsletter