Začne lithiová horečka?

Světlá budoucnost aut na elektrický pohon vede investory k závěru, že se z lithia stává komodita s opravdu slušným potenciálem. Výrobci aut, a dokonce i některé vlády, podnikají čím dál tím více kroků směrem k elektrifikaci dopravních prostředků, kde významnou roli hraje lithium a jeho použití v bateriích. Čeká nás tedy lithiová horečka?

Nespočet traderů aktuálně věří, že investice do lithia dosáhne vysoké návratnosti právě díky vzestupu poptávky po tomto kovu. Lithium-iontové baterie se totiž staly hitem, a to díky produkci většího množství elektřiny, než je ve schopnostech běžné baterie.

„Chování spotřebitelů směřuje k většímu používání elektromobilů. Trh je tedy nucen je vyrábět. V budoucnost elektrických automobilů mám absolutní důvěru,“ uvedl ředitel Lithium X Brian Paes-Braga pro server CNBC.

Elektrické vozy mají jeden velký háček. Jste na něj připraveni?

Pravdou je, že investice do lithia není zcela bezproblémová. Největší překážkou je v tomto směru fakt, že v současnosti neexistuje  burza, která by investice do této komodity nabízela. Obchodníci jsou tak nuceni nakupovat pouze fyzický kov. Jednou z možností, jak zprostředkovaně do lithia investovat, je vložit peníze do fondů, které investují do těžařských firem či do těch vyrábějících baterie. Mezi tyto fondy se řadí například Global X Lithium and Battery Tech ETF, který za poslední rok vyrostl o více než 50 procent.

Kauza lithium v ČR: Zaorálek, Brabec a Andrej Babiš. Co řekli?

„Nejedná se však úplně o lithiový ETF fond. Je to ETF společností, u kterých výkon titulu závisí na ceně lithia. Na seznamu jsou jak producenti, tak konzumenti lithia,“ uvedl pro CNBC ředitel CPM Jeffrey Christian.

OPEC už zná novou hrozbu. Má baterii a čtyři kola

Jednou z možností by pro investory mohly být lithiové futures. Podle Christiana o tom některé burzy už „mluví“. Futures kontrakty umožňují traderům prodat nebo nakoupit konkrétní komoditu za předem dohodnutou cenu k určitému budoucímu datu. To jim dovoluje spekulaci na pohyb ceny dané komodity, která se zároveň vyhýbá případné volatilitě na trhu. Prozatím ale budou muset investoři využít jiného způsobu investování do tohoto drahého kovu.

„Mezi největšími favority na zisk vidíme těžaře. Důvod je ten, že právě oni jsou nejvíce závislí na ceně a na vytěženém množství,“ uvedl ředitel Global X Jay Jacobs. Jeho radou pro investory je tedy kupovat akcie těžařů.

Na trhu však existují i faktory, které by mohly překazit nástup lithiové horečky. Jedná se zejména o cenu ropy, na které je trh s elektromobily nepřímo závislý. Při výrazném zlevnění černé komodity by totiž přirozeně došlo k menšímu zájmu o elektrické automobily.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter