Začněte brát marihuanu vážně!

Začněte brát marihuanu vážně! I tak by se dala popsat snaha americké National Cannabis Industry Association, která funguje jako skupina sdružující obchodníky s legální marihuanou. Právě ona si nedávno najala dvě lobbistické společnosti, aby jí pomohly v boji za větší práva příznivců legálního konopí.

Dle oficiálního vyjádření Asociace se součástí boje za práva marihuanových společností postaví ve Washigntonu firma Heather Podesta + Partners, která tahá za nitky v Demokratické straně. U Republikánů pak bude lobbovat firma Jochum Shore & Trossevin. Oba subjekty tak doplní Michaela Correia, který za „trávu“ bojuje ve Sněmovně reprezentantů již od roku 2013.

„Jednoduše chceme, aby problémy marihuanového průmyslu ve Spojených státech začaly obě komory Kongresu brát vážně,“ řekl pro server Wall Street Journal Aaron Smith, výkonný ředitel National Cannabis Industry Association. Marihuana je totiž americkou vládou stále považována za klasifikovanou drogu úrovně 1, což je ta nejpřísnější klasifikace, se kterou se lze ve Státech setkat.

Lobbing má přinést ovoce především v oblasti přístupu k financování. Marihuanové společnosti jsou totiž omezeny pouze na užívání hotovosti. Bankovní zákon  stále neumožňuje bankám přijímat vklady a poskytovat půjčky těm subjektům, jejichž příjmy pochází z prodeje, byť i legálních, drog.

Ve čtyřech amerických státech – Aljaška, Colorado, Oregon, Washington – je povoleno užívání marihuany už od devatenácti let. Firmy působící v těchto regionech se však stále potýkají s problémy s bankovním sektorem. Právě v Oregonu a Coloradu, které jsou reprezentovány Demokraty, již byla navržena nová legislativa, která bankám uvolňuje ruce ve spolupráci s marihuanovými společnostmi. Teď se jen čeká, zda nově najatí lobbisté budou schopní tuto změnu protlačit v obou komorách.

Berňák a banky aneb noční můry (nejen) prodejců marihuany

Marihuana a stát Colorado

Newsletter