Americká inflace vzrostla mírně rychleji, než činil konsensus. Trh čísla evidentně „prohlédl“ z titulu tranzitorních efektů. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje. Oslabující dolar se na měnách regionu nijak výrazně neprojevuje. Koruna balancuje na hraně 26,00 za euro.

Zahraničnímu obchodu se daří, vývoz do Ruska stále celkem „drží“

Podle předběžných údajů skončila v listopadu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 13,1 miliardy korun, který byl meziročně o 1,8 miliardy vyšší.

Zahraniční obchod skončil i loni v listopadu „v plusu“. Pokud bude jeho bilance kladná i v prosinci, bude rok 2014 prvním nejméně od roku 2005, kdy objem vývozů převýšil objem dovozů v každém z měsíců.

Navzdory hospodářskému útlumu v eurozóně a rusko-ukrajinskému konfliktu se tedy tuzemskému zahraničnímu obchodu stále nadmíru daří. Objem vývozu do Ruska v období od ledna do listopadu 2014 stále zaostává jen poměrně nepatrně za dvěma rekordními roky, 2012 a 2013. Je stále o více než pětinu vyšší, než byl v období od ledna do listopadu roku 2011. Je také o skoro 60 procent vyšší, než byl v prvních jedenácti měsících roku 2006, před propuknutím světové finanční krize.

Citelnější útlum v obchodu s Ruskem, klíčovým obchodním partnerem ČR, lze však očekávat letos, s pravděpodobným příchodem ruské recese.

Newsletter