Zakázky německého průmyslu oživily

Jako nadějný signál zotavování německé ekonomiky lze vyložit dnes zveřejněný říjnový údaj o vývoji průmyslových objednávek. Jejich objem se zvýšil o 2,5 procenta oproti září, za které bylo tempo růstu navíc ministerstvem hospodářství revidováno výš na 1,1 %. Ekonomové očekávali pokles o pouhých 0,5 %.

Meziroční růst pak dosáhl tempa 2,5 procenta, navzdory očekávání stagnace po 0,7% meziročním poklesu v předchozím měsíci.

Spotřebitelé v Německu dovolili ekonomice těsně růst

Za říjnovým silným růstem stály především objednávky z domácí ekonomiky, které vyskočily o 5,3 %, zatímco exportní zakázky se zvýšily o mírných 0,6 %. Impuls domácích objednávek je významným faktorem, který by mohl udržet růst německé ekonomiky v prostředí stále slabé ekonomiky eurozóny, která je největším obchodním partnerem Německa.

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí těsně rostla a unikla tak recesi, po 0,1% poklesu ve druhém čtvrtletí. Ekonomika eurozóny ve 3Q podle prvních údajů posílila o 0,2 %, právě díky návratu k růstu obou největších ekonomik celku – německé a francouzské. Poslední údaje z německého hospodářství přitom budí smíšený dojem. Zatímco podnikatelská a investorská důvěra rostou, aktivita v soukromém sektoru se zvyšuje nejpomaleji za více než rok.

Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Německé firmy se probírají z deliria, index Ifo roste

Německá vláda v říjnu výrazně snížila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok. Letos má HDP podle nové prognózy stoupnout o 1,2 procenta namísto původně očekávaných 1,8 procenta a příští rok růst podle vlády pouze nepatrně zrychlí. Své výhledy pro růst ekonomiky eurozóny včera výrazně zhoršila Evropská centrální banka.

ECB srazila prognózu, dál drží trhy napjaté

Newsletter