Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Zakladatel Facebooku na (ne)prezidentském turné?

Mark Zuckerberg od ledna navštívil již 13 amerických států. Pracuje přitom na splnění svého osobního závazku, že do konce roku navštíví všech padesát. Co tím sleduje?

CEO společnosti Facebook je známý svými ambiciózními osobními předsevzetími, která si stanoví na začátku každého roku. Například pro rok 2010 si předsevzal, že se naučí čínsky. O rok později se zavázal, že bude jíst jen zvířata, která sám zabije. A tak dále. A ani letos neudělal výjimku.

„Mou osobní výzvou pro rok 2017 je do konce roku navštívit a setkat se s lidmi v každém státě USA,“ oznámil Zuckerberg začátkem roku. Velkou řádku jich prý procestoval již v minulosti, a tak mu pro letošek prý zbývá ještě 30. Na své facebookové stránce uvedl, že by se rád setkal s lidmi ze všech třiceti států v době, kdy je země ve „zlomovém bodu své historie“.

Od té doby obchází lidi napříč federací a ptá se jich, „jak žijí, pracují a co si myslí o budoucnosti.“ Sešel se například s lidmi závislými na opiátech i s dělníky v továrně, kde si sám vyzkoušel práci u montážní linky. Vše přitom dokumentuje pečlivě vybranými snímky na sociální síti, kde je sdílí se svými 90 miliony fanoušky. Tu hovoří s dělníky, tu krmí telátko, tu řídí stařičký traktor.  „Obrázky vypadají zinscenovaně, stejně jako ten, na kterém Trump políbil miminko ve své předvolební kampani,“ připomíná server Mashable.

 

Není proto divu, že tyto skutečnosti oživily spekulace, zda si šéf sociální sítě nebrousí zuby na prezidentský úřad. „Vypadá to, jako kdyby si připravoval půdu pro prezidentskou kampaň,“ komentoval Zuckerbergovo americké turné například server Quartz. Zvláště prý, když sdílí fotky, kde vypadá „prezidentsky“, kde je s bývalými prezidenty, s potenciálními voliči, anebo dokonce s papežem.

Server BuzzFeed News vyjmenovává celou řadu dalších indicií, které by mohly naznačovat Zuckerbergovy možné politické ambice. Zatímco dříve byl označován za ateistu, najednou prý obrátil a tvrdí, že náboženství je důležité. Najal si fotografa, který pracoval pro Bílý dům, aby mu dělal fotky pro Facebook. V rámci restrukturalizace akcií, která mu umožňuje prodat ty své ve firmě a současně si ponechat hlasovací práva, začlenil do dokumentů klausuli, která uvádí, že může dva roky působit ve vládě, aniž by se musel vzdát své pozice ve firmě. Najal si manažera prezidentských kampaní Baracka Obamy a George Bushe, aby mu pomohl s jeho charitativními aktivitami.

Zuckerberg vyráží do boje. Trumpismus musí pryč!

Zvěsti o tom, že se Zuckerberg připravuje na vstup do politického života, aby mohl kandidovat ve volbách v roce 2020, však sám CEO Facebooku po několika týdnech spekulací vyvrátil. Na otázku serveru BuzzFeed News ohledně plánů kandidovat na prezidenta odpověděl jasně: „Ne.“ „Na myšlence, že se Mark chystá kandidovat do úřadu, není absolutně žádná pravda a já jsem to slyšel přímo od něj,“ potvrdil prý navíc serveru zdroj blízký Zuckerbergovi.

Tak proč to turné? Skutečný důvod jeho cesty může být mnohem prozaičtější, domnívá se Quartz. Zuckerberg podle serveru chce jen to, aby si lidé při jakékoli myšlence o Facebooku vybavili jeho usměvavý obličej. „Značky potřebují veřejnou tvář,“ píše server. Stejně jako měl Apple Steva Jobse a Microsoft Billa Gatese. Jeho osobní cíl, procestovat celé Spojené státy, zní podle něj jako mise jeho firmy: „Moje práce je o tom, propojovat svět a dát každému hlas.“

Jedou v tom spolu: Gates, Buffett, Musk i Zuckerberg

Na politický boj se nicméně Zuckerberg podle výše uvedeného zdroje serveru BuzzFeed News připravuje – ale z pozice soukromého občana a se zaměřením na cíle, které si již vytyčil prostřednictvím iniciativy Chan Zuckerberg Initiative. „Je absolutně možné, že se Mark rozhodne hrát silnější roli v politickém systému a politických debatách,“ cituje server svůj zdroj.

Mark Zuckerberg vládě: Dejte peníze všem Američanům!

„To máte tak,“ vysvětluje. „Pro Marka je Facebook globální komunita, která již hraje obrovskou roli v životech miliard lidí po celém světě a hraje neuvěřitelně důležitou roli ve vytváření základny v důležitých otázkách.“

Na tom, zda se Zuckerberg nakonec v politice bude či nebude angažovat, tak podle serveru Mashable v podstatě vůbec nezáleží. „Už teď provozuje ten nejrozsáhlejší PR cirkus v historii sociálních médií,“ podotýká. „Koneckonců, jeho road trip není o tom, že by chtěl poznat naši zemi, ale o tom, aby nás přesvědčil, že je dost milý a laskavý na to, aby mohl být akceptován jako náš nezvolený lídr, který řídí platformu, jež je součástí životů více než miliardy lidí každičký den.“

Newsletter