Základní příjem? Letos ho testují hned v sedmi zemích

Myšlenka základního příjmu, tedy pravidelné vyplácení určité peněžní částky všem, ve stejné výši a bez jakýkoliv podmínek, je spojujícím článkem v tezích takových protikladných osob, jako byl utopický socialista Charles Fourier, filozof Bertrand Russell či liberální ekonom Milton Friedman. V roce 2017 se však od teoretických diskuzí přechází k činům. O tom, v kterých zemích se základní příjem rozhodli otestovat, informoval Business Insider.

  1. Keňa

Charitativní organizace GiveDirectly, která se v charitativní činnosti dosud orientovala na podmíněné peněžní převody, v roce 2016 oznámila, že v letošním roce se chystá rozběhnout pilotní verzi největšího experimentu se základním příjmem v historii.

Od začátku letošního roku tak 40 keňských vesnic pobírá 22,5 dolaru za měsíc, přičemž takto to bude pokračovat 12 let. Dalších 80 vesnic pak bude dostávat stejnou měsíční částku, avšak jen po dobu dvou let, a jiných 80 vesnic dostane paušální částku ve výši toho, co obdrží předchozí vesnice za dva roky. A aby bylo výsledky s čím porovnat, je zapojeno také 100 vesnic, které nedostanou vůbec nic.

  1. Finsko

Po Novém roce zahájili experiment se základním příjmem také ve Finsku. Veřejná ekonomická agentura Kela bude po dobu dvou let vyplácet dvěma tisícům nezaměstnaným měsíční nepodmíněnou dávku ve výši 600 dolarů. Experiment si klade za cíl zjistit, zda může být základní příjem novým řešením systému sociálního zabezpečení, a dále také změřit, jaký má garantovaný příjem na produktivitu (potenciálních) pracovníků.

  1. USA

Y Combinator, největší start-upový akcelerátor v Silicon Valley, v minulém roce oznámil, že chce začít vyplácet nepodmíněnou peněžní dávku 100 rodinám v Oaklandu v Kalifornii ve výši 1000 až 2000 dolarů měsíčně. Startupový akcelerátor chce touto formou bojovat proti chudobě a velkým příjmovým rozdílům ve Spojených státech.

  1. Nizozemsko

Dvouletý experiment se základním příjmem naplánovali na začátku tohoto roku také v holandském Utrechtu. Nepodmíněnou státní podporu ve výši zhruba 1100 dolarů měsíčně bude dostávat 250 občanů. Zvláštností tohoto experimentu je, že účastníci jsou rozděleni do šesti skupin, přičemž každá z nich má nastaveny určité dodatečné mechanismy. Jedna skupina například dostane peníze navíc, pokud se zapojí do dobrovolnických prací.

Na českém trhu práce přibývá agentur práce, je jich přes 1800

  1. Kanada

Kanadská provincie Ontario si na experiment se základním příjmem, jež by měl být spuštěn na jaře tohoto roku, vyčlenila 19 milionů dolarů. Jedná se o napodobení experimentu, který v roce 1970 proběhl v Manitobě, známého jako Mincome experiment.

  1. Itálie

Filippo Nogarin, starosta italského města Livorno, začal vyplácet stovce občanů ve svém pobřežním městě nepodmíněný měsíční příjem ve výši 537 dolarů. V roce 2017 se projekt rozšiřuje na dalších 100 občanů. Dávka by však každému účastníkovi měla být vyplácena jen po dobu půl roku, než se podle slov starosty „postaví na vlastní nohy“. Podobný projekt zvažují i další italská města, mezi nimi například Neapol či Ragusa.

  1. Uganda

Začátkem tohoto roku začala nezisková organizace Eight vyplácet týdenní základní příjem ve výši osm eur (podle názvu organizace) 50 domácnostem v malé ugandské vesnici v oblasti Fort Portal. O dvouletém experimentu bude natáčen dokument s názvem „Village One“.

 

Newsletter