Základy kontrariánského investování Janus Capital

V září minulého roku vylétly akcie investiční společnosti Janus Capital o 40 %. Skok byl způsoben pro investory radostnou zprávou o tom, že do firmy přichází „dluhopisový král“ Bill Gross. S investiční legendou pak přišly i noví zákazníci, včetně samotného George Sorose.

V rámci Janus Capital působí i další známý manažer, a to Dan Kozlowski. Ten je v kruzích investičního publika znám jako zarytý kontrarián, který často kritizuje investiční doporučení většiny hráčů z Wall Street. Jeho investiční strategie je založena na třech hlavních bodech. Při výběru každé společnosti, jejíž akcie Kozlowski zvažuje koupit, sleduje nejprve změny managementu. Poté zjišťuje, zda se od mateřské firmy neodštěpily jiné dceřiné společnosti vystupující pod odlišným názvem. V neposlední řadě je klíčovým ukazatelem i konsolidace odvětví, ve kterém podnik působí.

V rámci rozhovoru pro server CNBC uvedl Kozlowski jako příklad změn v managementu společnost Air Products. Průmyslová společnost zabývající se prodejem plynu a chemikálií před šesti měsíci vyměnila výkonného ředitele. Ten se okamžitě vrhl na celkovou debyrokratizaci a restrukturalizaci firmy, čímž se mu podařilo přilákat nové investory.

Příkladem odštěpení firmy (tzv. spinoff), která tak začala vystupovat pod vlastním jménem, může být General Electric jako matka a Synchrony Financial jako dcera. Krásou tohoto kroku je dle Kozlowského fakt, že vznikne úplně nová firma s jiným jménem a vlastními akciemi, u které nejsou doposud jasně daná očekávání. Jakmile je firma uvedena na trh, začíná období zjišťování informací. Investoři tak mají šest až dvanáct měsíců na to, aby zjistili o novém hráči co nejvíce

Z hlediska konsolidovanosti konkrétních odvětví si nejvíce sympatií získal sektor nezbytného spotřebního zboží. Kozlowski jmenuje konkrétně  společnost Crown Holdings, která se zabývá výrobou konzerv.

George Soros investoval do Janus Capital 500 mil. dolarů

 

Newsletter