Zákonem roku byla podle podnikatelů otevřená data, EET byla druhá

Zákonem roku 2016 se ve stejnojmenné anketě stalo podle podnikatelů automatické zveřejňování dat veřejných institucí. Elektronická evidence tržeb skončila druhá. ČTK to sdělil Michal Malysa z poradenské společnosti Deloitte. Anketu Zákon roku pořádá advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal. Letošního osmého ročníku se přes online dotazník či hlasovací lístky zúčastnilo 360 zástupců z podnikatelského prostředí.

Žádný z loňských zákonů neměl v hlasování výraznou převahu. Největší podíl hlasů, více než čtvrtinu, dali podnikatelé zveřejňování dat podle novely zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle ní musí veřejné orgány nově automaticky zpřístupňovat informace z veřejnosti přístupných evidencí, registrů a rejstříků. Databáze budou použitelné pro podnikání, studium i kontrolu fungování státu. Komerční sféra, například tvůrci softwarových aplikací, může data využívat k vytváření služeb – třeba vyhledávání dopravních cest nebo vytváření map kriminality.

„Výsledky napovídají, že čeští podnikatelé budou vědět, jak online přístup k veřejným rejstříkům ve strojově čitelném formátu proměnit svou inovativností v něco nového a prospěšného,“ sdělil předseda nominační rady projektu Zákon roku a advokát z Deloitte Legal Tomáš Babáček. „Jsem ráda, že byl zvolen zákon, který může takovýmto způsobem působit na podnikatelskou veřejnost a zlepšit její informovanost,“ komentovala výsledky Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory ČR.

Nováková uvedla, že ji také potěšilo umístění zákona o elektronické evidenci tržeb na druhém místě. „Byl částí podnikatelské veřejnosti považován za kontroverzní,“ doplnila. Pro evidenci tržeb, která má podle státu přinést účinnější výběr daní, hlasovala pětina účastníků ankety.

Babáček ocenil také velký počet hlasů pro nový zákon o zadávání veřejných zakázek a pro novelu občanského zákoníku. Nový zákon o zakázkách i novela zákoníku získaly každý kolem 16 procent hlasů. Obě normy mají mimo jiné snížit administrativní zátěž. „Výsledky naznačují, že pročištění legislativy od starých předpisů, jejich sjednocování a zpřehlednění a obecně nezahlcování dalšími předpisy jsou pro podnikatele důležité. Společně by tato témata pod příslušnými dvěma nominacemi získala nejvíce hlasů, nejsou však pro podnikatele nyní prioritou,“ uvedl Babáček.

Cílem ankety Zákon roku je přispět k diskusi mezi podnikateli, politiky a odbornou veřejností o kvalitě právních předpisů. Je společným projektem firem, asociací či neziskových organizací angažujících se v oblasti regulace tuzemského podnikání. Letos se do projektu se nově zapojily Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Hospodářská komora. Záštitu nad projektem převzala Česká advokátní komora.

Newsletter