Zamilovaní Britové. Vedle fish & chips má místo v srdcích i FinTech

Celkem 77 % britských společností je seznámeno s fintech produkty a službami. Celých 65 % si osvojilo alespoň jedno fintech řešení a dokonce bezmála jedna pětina (19 %) jich používá alespoň čtyři. Ti, kteří fintech přijali, uvedli, že v průměru ušetřili přes 5 500 liber právě díky těmto fintech produktům a službám.

Zajímavostí je, že přibližně desetina z nich (11 %) v průzkumu uvedla, že v loňském roce využila bitcoiny nebo jiné kryptoměny při zpracovávání plateb. I když jasná většina (89 %) kryptoměny vůbec nepoužila, tak 21 % těchto firem očekává, že se v následujících 12 měsících objeví kryptoměny v jejich platebních transakcích. 

Firmy uvedly, že využívají fintech produkty a služby pro bankovní transakce (23 %) a směnné služby (16 %). Mimo to, jedna ze čtyř (24 %) používá cloudový software pro své účetní funkce a třetina (32 %) využila služby online poskytovatelů půjček pro svůj podnik. A pouhá dvě procenta firem využívají výhody insurtechu (pojišťovacích technologií). 

Bobby Lane, společník účetní firmy SSH LLP, řekl: „Většina našich klientů v současné době pracuje s cloudovými řešeními a automatizuje si mnohé rutinní procesy. To znamená, že mám více času a můžu se zaměřit na poskytování rad týkajících se strategických problémů. Dnes je o tolik snazší využívat fintech služby, neboť schopnost integrace s těmito novými systémy přinesla obrovské množství příležitostí k vylepšování procesů.“

Business leadeři jsou z 56 % přitahováni k fintechu, neboť šetří čas a peníze, 34 % z nich je zase ohromeno uživatelskými službami. Celkem 23 % pak řeklo, že jsou fintech společnosti transparentnější, co se týče poplatků, a poskytují lepší zákaznický servis.

Anil Stocker, CEO a spoluzakladatel MarketInvoice, uvedl: „Expanze technologických digitálních služeb byla za posledních 5 let pozoruhodná. Víme již, že si spotřebitelé osvojili tech aplikace usnadňující mnoho oblastí každodenního života. Náš výzkum nyní ukázal, že se britské firmy stávají v této oblasti velmi znalými.“

 „Využití fintechu naprosto mění podnikání od toho, jak zaměstnanci vykazují své výdaje, až po to, jak podniky vykazují svou finanční výkonnost. Podnikatelé vždy hledají ty nejlepší prostředky pro vedení své firmy a je očividné, že se fintech služby a produkty stávají neodlučitelnou částí tohoto kroku,“ dodal Stocker.

Nejedná se ale pouze o firemní procesy, které čerpají benefity z adopce fintechu. Společnosti využívají fintech třeba i k nabírání zaměstnanců. U 62 % firem využívají zaměstnanci fintech k vykazování výdajů (díky službě Expensify) a k automatizaci platebních pásek. Dalších 23 % využívá online předplacených karet (tj. Revolut) při přidělování týmových rozpočtů.

Newsletter