Zaplatí crowdfunding i nové srdce Gondoru?

„Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže,“ zní slova vytesaná na Prstenu moci. Řeč je o bájné Isildurově zhoubě, která je středem všeho dění v Tolkienově díle Pán prstenů. Věhlasná trilogie má své fanoušky po celém světě. Britští příznivci Středozemě svou vášeň vehnali až do extrému, když se rozhodli, že vybudují repliku Minas Tirith, hlavního města Gondoru, a to hned v životní velikosti. S podporou crowdfundingu.

Jako předloha jim slouží třetí díl filmové trilogie Petera Jacksona Návrat krále, kde se odehrává bitva a obléhání Bílého města. Skupina architektů se k realizaci svého smělého plánu rozhodla použít poslední hit finančního světa – tedy právě crowdfunding jako cestu, kterou daný projekt, resp. jeho autoři, shánějí finance ve stanovené výši přes internet, přičemž podílet se může každý, komu se představený nápad líbí.

V případě Minas Tirith byla potřebná částka stanovena na 2 miliardy liber. Jeden z autorů kampaně Jonathan Wilson pak tuto částku rozděluje na zhruba 15 milionů liber potřebných pro nákup pozemků, 188 milionů v pracovních nákladech a 1,4 miliardy liber určených na pořízení stavebního materiálu. Zbytek by měl být použit na údržbu a veřejné služby. Projekt by měl, v případě úspěchu,  být realizován na jihu Anglie, přičemž datum jeho možného dokončení bylo stanoveno na rok 2023.

„Jsme ambiciózní tým architektů a stavebních inženýrů, kteří touží po vytvoření krásné, inspirativní a plně funkční repliky města Minas Tirith, tak jak je známé z filmu Petera Jacskona Návrat krále,“ píší autoři na stránkách svého projektu, k jehož financování využili crowdfundingovou společnost Indiegogo.

Odměnou pro ty, kteří se rozhodnou podílet se na nevšedním nápadu může být sledování na Twitteru, které je možné získat za tři libry, pojmenování vlastní ulice za 80 tisíc liber či přidělení šlechtického titulu Pán/Paní města za sto tisíc liber.

I přesto, že je Tolkienův Pán prstenů jednou z nejoblíbenějších fantasy knih vůbec, projekt Minas Tirith zatím velký úspěch nesklízí. Na jeho financování se totiž po 12 dnech podílí pouze 390 lidí, kteří dohromady vybrali něco málo přes 13 tisíc liber.

I v České republice je možné realizovat svůj nápad prostřednictvím crowdfundingu. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

 

Newsletter