Záporný ZEW zapomenut. Evropa obrátila k růstu

Evropské akcie v úterý mírně vzrostly i přes zásadně slabý údaj v podobě indexu ZEW z Německa a navzdory faktu, že tamní vláda srazila výhled růstu ekonomiky. Index průzkumu ZEW podtrhl obavy ze zpomalení růstu v největší evropské ekonomice, když tento indikátor ekonomického sentimentu v říjnu poklesl do záporných hodnot poprvé od listopadu 2012, konkrétně na -3,6 z 6,9 bodu v září. Geopolitické napětí a slabý hospodářský vývoj v některých částech eurozóny jsou zdrojem trvalé nejistoty, uvedl Clemens Fuest, prezidenta ZEW.

Nálada německých investorů pod bodem mrazu

Britský maloobchod padl v září na krizové úrovně

Eurostoxx mírně poklesl pošesté v řadě, naopak index DAX vzrostl o mírných 0,3 %. Španělský IBEX 35 zakončil podobně, poté co španělské spotřebitelské ceny v září zrychlily pokles. Francouzský CAC 40 zaznamenal také mírný růst a to o 0,4 %. Britský index FTSE 100 nakonec přidal 0,55 %, avšak v průběhu dne se dostal pod prodejní tlak poté, co vládní údaje ukázaly v září nečekaný pokles inflace a přidal se i horší maloobchod.

Nejvýraznější pohyb byl vidět u Michael Page Internation -8,3 %. Akcie se propadly poté, co společnost snížila provozní výhled zisku na celý rok. Naopak dařilo se automobilce Daimler AG +3,7 %, když německé automobilka vykázala ve 3Q oproti očekávání vyšší zisk.

Newsletter