Zásah Švýcarů na franku zbořil evropské trhy, banky propadají

(Aktualizováno 12:45) Dnešní volatilita na trzích v Evropě je neuvěřitelně vysoká. Ranní růst indexu DAX o více než 1 %, vystřídal silný propad o 1,4 % po oznámení Švýcarské centrální banky, že končí s intervencemi proti vlastní měně, konkrétně závazkem nejméně 1,20 pro kurz švýcarského franku vůči euru. Nyní je trh v Německu v záporu 0,2 %. Index EU Stoxx50 se po dopolední šoku dostal do pozitivního teritoria, tažen vzhůru akciemi Essilor, Airbus nebo Repsol, ale znovu oslabuje o 0,5 %.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

V Čechách nejvíce klesají akcie Erste Bank o bezmála 8 %. Erste doprovází 3% propad maďarské banky OTP. Ta je „short“ proti CHF, který dnes proti HUF dvouciferně posílil, ale banka uvedla, že má pozice zajištěny. ČEZ se dostává pod 590 korun díky vybírání zisků. Celkově index PX obchoduje -2,1 % a v bilanci od počátku roku 2015 se dostává do ztráty. Polský akciový index WIG20 ztrácí2,4 % a maďarský BUX odepisuje 2 %. Švýcarský akciový index oslabuje o 13 %, nejprudčeji od roku 1988.

Celkově jsou investoři velice nervózní a tím zvyšují denní volatilitu. Švýcarská centrální banka okomentovala svoje rozhodnutí tím, že je na měnových trzích zvýšená nejistota. Že by spekulovala na „Grexit“ a s ním spojený předpokládaný chaos na trzích? Je to určitě k zamyšlení, protože Švýcaři jsou při práci s penězi velice precizní a opatrní.

Newsletter